Ajans News Haber

Aziz Gülmüş: Kürdün Nok’u Leblebi Olursa !

Aziz Gülmüş: Kürdün Nok’u Leblebi Olursa !
Aziz GülmüşTÜM YAZILARI
45 Okundu Okundu
15 Haziran 2021 - 22:54

KÜRDÜN NOK’U LEBLEBİ OLURSA..

Yıllar önce henüz yedi-sekiz yaşlarında iken, ailesi İstanbul’a göç etmişti. İstanbul’a geldiğinde kalabalık ailesinde kendisi dahil hiç bir kardeşi, ağabeyi yengeleri Türkçe bilmiyordu.

Büyüdüğünde tam özenti bir tip haline gelmişti. Ailesi içinde mümkün oldukça Kürdçe değil, Türkçe konuşmaya zorluyordu kendi kendisini.. Tek kelime Türkçe bilmeyen annesi ile bile Türkçe konuşmaya çalışıyor böylece “farklılığını” göstermek özel bir çaba sarf ediyordu..

Yani bizim delikanlı köyde (*)”Nok” iken, şehire geldiğinde birden bire Leblebi kesilmişti.

Karadenizli bir kızla evlenince de “Nok”luktan eser kalmamıştı. Eşi, içinde yabancı kalmamak Kürdçeyi öğrenmek istediğinde bizim leblebi delikanlımız, şiddetle karşı çıkmış Kürdçeyi yasaklamıştı.

Yıllar sonra çocukları olmuştu. Çocuk büyüyüp konuşmaya ileriki zamanlarda okula bile başlamıştı.

Evde oldukları bir gün köydeki kuzenleri onu aramış mecburen bizzat kendisinin yasakladığı “Anadili” Kürdçe konuşmaya başlamış. Çocuğu babasının Kürdçe konuştuğunu görünce çok şaşırmış ve mutfaktaki annesine doğru koşarak heyecanla :

—Anneee… anneee babam yabancı dil konuşuyor ! diye bağırmaya başlamış.

Evet, İnsanın kendini inkarı ile başlayan bir yabancılaşma.. bir reklam var, belki bilirsiniz; çikolata yedikten sonra, “Artık sen, sen değilsin..!” meğer ne kadar doğru demiş..

Aziz Gülmüş

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: