Ajans News Haber

Sibel PEKKOLAY: İdeal eğitim metodu ne olmalı?

Sibel PEKKOLAY: İdeal eğitim metodu ne olmalı?
Sibel PEKKOLAYTÜM YAZILARI
144 Okundu Okundu
08 Nisan 2022 - 13:54

En ideal şekilde yaratılan insanın yüce vasıflar taşıması için hayat boyu bir öğrenme anlayışı ile yetişmesi önem arz etmektedir. Okumak dinimizin ilk emridir. Efendimizin (S.A.V) eğitim anlayışı; öğrenen veya öğreten olmak, kendini geliştirmeyen insanın ziyanda olduğunu vurgulaması bizler için ideal eğitim yöntemi olarak yol gösterici özelliklerdir.

Peki ideal eğitim metodu ne olmalı? Bu sorunun en ideal yanıtı öğrenci merkezli bir eğitim metodunun uygulanması olarak özetlenebilir. Öğrenciyi merkeze alan eğitim metodunda anlatılacak konu ilgi çekici olmalı, öğrencinin soru sormasını teşvik etmeli, örnekler hayatın içinden olmalı, problem çözmeye dayalı olmalı, basitten karmaşığa doğru tasarlanmalı, öğrenmeyi pekiştirmek için tekrarları içermelidir.

Günümüzde eğitim daha çok kalabalık sınıflarda verilmektedir. Dış uyaranların çok olduğu böyle ortamlarda öğrencinin dikkatini çekmek ve sürekli etkin bir eğitim ortamı sağlamak zordur. Bu problemi çözüm yolları: derse öğrencilerin ilgilerini çekecek bir soru ile başlamak, öğrencilerin bu soruya vereceği cevapları dikkatlice dinlemek, ses tonunu bazen yükseltmek, önemli noktaları en az iki kez vurgulamak, anlatılacak konuya hakim olmak, gerçek hayattan örnekler vermek, soyuttan daha çok somut örnekler vermek, öğrencilerin soru sormalarını teşvik etmek, arada espri yapmak, ders saatinin kısa tutulması, dersin sonunda konunun özetlenmesi, araştırma yapmaları için basit bir ödev vermek etkin bir eğitim için kolayca uygulanacak metotlardır.

Öğretenin vasıfları ideal eğitimin belki de en önemli özelliğidir. İdeal öğreten nasıl olmalıdır; öncelikle anne/baba gibi şefkatli olmalıdır. İyi bir rol model olmalı, hal diliyle örnek olmalı, dersi öğrenci seviyesinde basitçe anlatmalı, sabırlı olmalı, hoşgörülü olmalı, hemen cezalandırmamalı, kendini sürekli geliştirmeli, meslektaşlarını öğrencilerin yanında eleştirmemeli, kötü alışkanlıkları olmamalı, öğrencisinin kötü özelliklerini ifşa etmemelidir. Aslında basitçe ideal insan olmalıdır. Sonuç olarak ideal eğitim metodu hayat boyu öğrenmeyi kapsamalı, gerçek hayatı içermeli, öğrenci merkezli olmalı, araştırmayı teşvik edici olmalı, öğretenin etkin ve donanımlı olmasını gerektirir.

Sibel PEKKOLAY

[email protected]

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: