Ajans News Haber

Aziz Gülmüş: Karamba Karambita
789 Okundu
11 Mayıs 2021 - 11:21

Bizim jenerasyon Teksas, Tommiks, Zagor, Tombraks, Kaptan Swing gibi çizgi romanlarla büyüdü. Bu roman kahramanlarını taklit etmeyenimiz yoktu. Bu kahramanların çok tatlı ve sempatik arkadaşları vardı.

Mesela yerlilerin Baltalı İlah dedikleri Zagor’un meksikalı arkadaşı olan Çiko, şaşırdığı veya korkup heyecana kapıldığı an, bizim, “Aman Allahım! ” repliğine karşılık gelen, “Karamba Karambita” derdi. Çiko bunu dediğinde korkup, heyecana kapıldığı veya büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu anlardık.

Çiko, Meksikalı, kısa boylu şişman, saf biriydi. İsmini soran birine, “Cayetano Lopez Martinez Gonzales Çiko” diye yanıt verirdi.

Şimdi Diyarbakıra yapılan Karpuz Maketinin içine konulan “Çocuğu” görünce onu kesinlikle Çiko’ya benzettim. Bu maketi görenler eminim benim gibi önce çok şaşırmış, ardından öfkelenmişlerdir.

Madem karpuzun içine birini yerlerleştireceksiniz, Diyarbakırda bilinen, tanınan birine benzetseydiniz bari. Hiç kimse aklınıza gelmezse bile Pışo Mehemenin maketini yapıp koysaydınız daha iyi ve anlaşılır olurdu. Haydi diyelimki Pışo Mehemeyi şimdiki nesil pek tanımaz, bari Kırık Mehmeyi koysaydınız. Bunlar olmazsa yaşayan Efsane Hiko ne güne duruyor?

Vallahi bu ucube “Sanat Şaheserine” bayıldım (!) bu yüzden tüm hemşerilerim gibi ben de, Karamba Karambita! ” diyerek şaşkınlığımı ve öfkemi açığa vuruyorum.

Allah sizi bildiği gibi yapsın!

Amiiiiinnn!!

Aziz Gülmüş

Aziz Gülmüş

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.