Ajans News Haber

Diyarbakır’da Eğitim Seferberliği

Diyarbakır’da Eğitim Seferberliği
¨Cihat TOPRAKTÜM YAZILARI
53 Okundu Okundu
04 Temmuz 2021 - 10:56

Valisi Münir Karaloğlu, Bismil ilçesinde hayırsever iş insanı Necat Gülseven’in, eşi sanatçı Ebru Yaşar Gülseven adına yaptırdığı okulun açılışını yaptı.

Vali Karaloğlu, Mahallesi’nde yaptırılan 12 derslikli Ebru Yaşar Gülseven Ortaokulunun açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır’daki yoğun genç nüfusu avantaja dönüştürmenin en önemli yolunun çocuklar gençleri iyi bir eğitimden geçirmek olduğunu söyledi.

Kentte, 1716 okuldaki 15 bin 875 dersliklerde, 26 bin 343 öğretmen ile 454 bin öğrencinin olduğunu belirten Karaloğlu, 2021 2022 yılında eğitim alt yapısını güçlendirmek için seferberlik başlattıklarını vurguladı.

“1 milyar liralık yeni yatırım planladık”

“Yaklaşık 1 milyar liralık yeni yatırım planladık yatırımlara başladık. 98 okul 1627 derslik yapıyoruz.” İfadelerini kullanan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Bunların büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığımızın genel bütçesinden valiliğimizin aracılığıyla yaptığımız okullar. Bir kısmı TOKİ eliyle depreme dayanıksız olan okulları yıkıp yenilerini yapıyoruz. Bir kısmı da bugün açılışını yapmış olduğumuz gibi hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla yapılan Milli Eğitim’e bağışlanan okullarımızdan oluşuyor.”

Devletin uzun yıllardır bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığını ayırmaya devam edeceğine dikkati çeken Karaloğlu, eğitim alt yapısının güçlendirilmesi konusunda vatandaşın devletin yanında yer alması ve hayırseverlerin destek olmasını önemsediklerini aktardı.

Kentte göreve başladığından beri hayırseverlerle eğitim protokolleri imzaladıklarını dile getiren Karaloğlu, “Necat bey Ebru hanım olmak üzere ’da eğitime destek veren katkı veren bütün hayırseverlerimize Diyarbakır halkı, gençlerimiz, çocuklarımız adına ilin valisi olarak teşekkür ediyorum. Onları ayakta alkışlıyorum.” dedi.

“Geleceğimiz bugünden iyi olacak”

Karaloğlu, kentte okul yaptırmak isteyen Diyarbakırlı hayırseverlere her türlü desteği vereceklerini dile getirerek, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

“Eğitim problemini çözemezsek eğitime bağlı birçok problem yaşamaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız, hükumetimiz bunun farkında olarak 2005’ten bu yana her yıl genel bütçeden en büyük payı eğitime ayırıyor ayırmaya devam edecek. İnşallah geleceğimiz bugünden iyi olacak. Bu güzel yavrularımızı, bu çocuklarımızı iyi eğittiğimizde ülkemizin geleceği de bugünden iyi olacak. Bundan herkes emin olabilir.”

Program, açılış kurdelesi kesilmesinin ardından sınıfların gezilmesiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: