Ajans News Haber

Cihat Toprak: Cesur ve tarafsız gazetecilerin günü kutlu olsun

Cihat Toprak: Cesur ve tarafsız gazetecilerin günü kutlu olsun
¨Cihat TOPRAKTÜM YAZILARI
84 Okundu Okundu
09 Ocak 2022 - 23:00

Gazetecilerin,
61 yıl önce gerçekleştirdikleri mücadelenin sonucunda elde edilen kazanımlar doğrultusunda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ilan edilmiştir.
Gelinen süreçte basın çalışanlarının hak ve haklılık mücadelesinin bir sonucu olarak kamuoyuna haber ve bilgi akışı sağlayan gazeteciler, halkın gözü, kulağı ve sesi olma sorumluluğunu yürütmektedir.

Bu sorumluluk bilinciyle salgın sürecinde dahi en ön safta yer alan ve halkın haber alma özgürlüğü için hayatını tehlikeye atan basın mensupları, yasalar tarafından da korunmalı ve gözetilmelidir.
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülecek olan aşı sürecinde de basın mensuplarının riskli grupta yer alması elzemdir.

Basın mensupları, demokrasi ve toplumsal bilinç ekseninde kamuoyuna çok önemli katkılar sunuyor. Halkın doğru ve tarafsız haber alması için fedakârca görev yapan basın mensupları, kendine göre zorluklar ve kurallar içeren mesleklerinde toplumun menfaatlerini gözetiyor.

Bir gazetecinin en temel görevi; her olayı, ilkeli ve objektif yayıncılık ilkeleri çerçevesinde doğru ve zamanında aktarmaktır.
Böylece gazeteciler toplumun doğru bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi yolunda önemli bir görevi ifa etmiş olurlar.


Çalışan gazeteciler, koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, son 1 yıl içinde çok riskli bir görev üstlendi.
Sağlık çalışanları gibi onlar da hep sahada görev aldı. Ulusal medyada çalışan basın mensupları ile birlikte yerel medya mensupları da içinde bulundukları kısıtlı şartlar çerçevesinde salgın riskine rağmen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorlar.

Bu vesile ile gazetecilik mesleğini demokrasi, etik ve ahlaki kurallar, toplumsal sorumluluk ve tarafsızlık ilkesi ile ifa eden bütün gazeteci meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

CİHAT TOPRAK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: