Ajans News Haber

Necdet YENTÜRK: Umudun Kapısı Borsa
346 Okundu
16 Ağustos 2023 - 15:00

Ekonomik krizin gün geçtikçe etkisini daha arttırdığı bu dönemlerde özellikle gençlerin umudu borsa oldu. Yılın çeyrek yarısında borsanın yükselişi gençler için parlak bir yatarım aracı olmaya devam ediyor.

Artan maliyetler ve enflasyonun durdurulamaz seyrine karşılık gençlerin Türk Lirasında ki kayıplarını önlemek için borsayı kurtuluş olarak görüyor. Borsada özellikle halka arz olan şirketlerin 5’lik 7’lik tavan yapmasından kaynaklı borsayı cazip hale getiriyor.

Gençlerin halka arza yatırdıkları cüzi miktar paranın %60 %70 kar oranıyla kendi harçlıklarını çıkarma derdine düşmüşler. Ekonomik krizin yarattığı işsizlik ordusu gittikçe büyüyor. Ve bu işsizlik gençlerin daha farklı para kazanma platformlarına yönlendiriyor. Bir zamanlar oturduğumuz kahvehanelerde ve kafeler de bitcoin sohbetlerinin yerini şimdilerde ise borsa almış durumda.

Borsanın seyri bu dönemde yukarıya doğru seyri devam ediyor. Geçmişten bu güne bakıldığında iyi bir kazanç yolu görünüyor. Fakat temkinli olmakta fayda var. Şunu da atlamamak gerek borsa şirketlerin hisselerine ortak oluyorsunuz. Bitcoin de öyle bir durum söz konusu değildir anladığım kadarıyla. Bitcoin de olmayan hayali bir şey satın alıyorsunuz.

Bunun birçok örneklerini verebilirim en yüksekteyken bir gün içerisinde en dibini de görmüştür. Ama borsada durum farklıdır. Borsayı anlatmam için ekonomist olmam gerek. Ama değilim. Türkiye’de herkes ekonomist olmuş bu yokluğun içinde. Bu konularla ilgili herkesin bir yorumu vardır. Bende yorum yapmakta geç kaldığımı hissettim.

Maalesef ki ekonomik sorunlar insanı ekonomistte yapıyormuş. Yani demem o ki borsa bir yatırım aracımıdır? Evet. Fakat yatırım yapacakları şirketleri iyice araştırmaları bilmeleri gerekir. Bu işsizliğin içeresinde boş durmaktan iyidir. Fazla bilgi zarar değildir. Bir işi yapak isterseniz o işi iyice araştırmak gerekir. Yine umudu borsaya bağladık. Umarım onu da batırmazlar.

Necdet Yentürk

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.