Ajans News Haber

Kazı Başkanı mı, Provakatör mü?
1.638 Okundu Okundu
12 Kasım 2020 - 16:46

Modern dünya, sivil toplumu, gelişimin önemli bir sac ayağı olarak görür. Bunun için sivil toplumu çok önemser, sivil toplumun önünü açar, sivil toplumu ön planda tutar, sivil toplumu destekler, sivil toplumu kalkındırır… 

Devletlerin ve milletlerin iktisadi, siyasi ve kültürel kalkınmasının itici gücü olarak görülür sivil toplum… Bizde ise daha yeni yeni oturmaya başlayan bu algı, hâlâ bazı geri kalmış kesimler tarafından maalesef sindirilememiştir. Hatta bazı tipler bunu sindirememekle kalmayıp, sivil toplumun önünde durmakta ve sivil topluma saygısızca ve pervasızca savaş açabilmektedir. Bu ilkelliğin tipik örneklerinden biri, bu günlerde Diyarbakır’da yaşanıyor.

Bir kaç yıl önce Kültür Bakanlığımızın takdir ve tensipleriyle Çınar ilçesi sınırları içinde bulunan ve bir Doğu Roma eseri olan tarihi Zerzevan Kalesinde profesyonel bir kazı çalışması başlamıştı. Bu kazı çalışması, unutulmaya yüz tutmuş Zerzevan Kalesi’nin deşifre edilmesi ve kültürel bir destinasyon olarak turism repertuarımıza eklenmesi açısından son derece isabetli ve anlamlı olmuştu. Kazı çalışmaları gâyet başarılı ve güzel devam ederken, tanıtım ve turizm açısından meydana çıkan bir noksanlık gözlerden kaçmadı.

Kazı ekibi görevini hakkıyla yapıyordu ama bu işin birde tanıtım ve turizm boyutu vardı. Bu noksanlığı, kazı ekibi telafi etmek istedi. Ama bu hem yetersiz, hem de yanlıştı. Çünkü devlet kazı ekibine, bilimsel normlarda kazı yapmaları için para ödüyordu. Yani, kazı ekibinin işi; kazı yapmaktı, turiz ve tanıtım değil. Tanıtım ve turizm işini, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, rehberler ve STK’lar yapacaktı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü elinden geleni yapıyordu.

Ancak işin STK ayağı çok zayıftı. Bu eksikliği gören bazı sağduyulu insanlar kolları sıvayıp hemen bu boşluğu doldurmak için bir adım attılar. Ve süratle bir dernek kurma kararı alıp, bir kaç gün içinde derneği kurdular.  “Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı Tanıtma Yaşatma Koruma ve Kalkındırma Derneği” olarak hayat bulan bu dernek, şerhin bir çok aydını, entelektüeli, yazarı, bürokratı, akademisyeni ve siyasetçisi tarafından takdirle karşılandı. Zaten olması gerekende buydu. Ancak çok şaşırtıcı bir gelişme oldu. Bu gelişmeye en çok sevinmesi gerekenlerden biri olarak düşünülen kazı başkanı Aytaç Coşkun, bu işe çok sinirlenmiş, kızmış, bu kızgınlık ve öfke kendisine eşi benzeri görülmemiş bir fitne ateşi yaktırmıştı.

Derhal WhatsApp ve öteki sosyal medya mecralarından bu derneğin iyi niyetle kurulmadığı, ilgili makamlara iptali için müracaat edeceğini yazdı durdu. Bununla yetinmeyip insanları bizzat arayarak bu anlamsız ve mide bulandıran düşüncelerini bizzat anlatmaya başladı. Bununlada yetinmeyip derneği kuranlar aleyhinde iğrenç bir aleyhte propaganda başlattı. Aleyhte başlattığı bu propagandayı akla hayale gelmeyen iftiralarla süsledi. Bununlada yetinmeyip kurum kurum gezip, gittiği kurum amirlerine bu hezeyan ve iftiralarını anlatmaya devam etti. Gittiği her yerde bu derneğin iyi niyetle kurulmadığını ve  kurulmasına müsade edilmemesi gerektiğini  söylüyordu. Farkında olmadan, (hâşâ) kendisini hem Allâh yerine koyup niyet okuyordu -O (Allâh) ki göğüslerde olanı en iyi bilendir (Fatır Suresi 38. Ayet)- hem de kendini devletin ve yargının yerine koyup, bu derneğin kurulamayacağını söylüyordu.

İyi de niye? Bu karşı çıkışların, bu itirazların sebebi neydi? Kazı başkanının, kurulan bu dernekle ne gibi bir alıp veremediği, ne gibi bir zoru vardı? Aceba ortada dönen ve kimselerin bilmediği bir menfaat ve rant çarkı mı vardı? Aceba kazı başkanı, gizli tutulan bu rantın, bu dernek tarafından deşifre edileceğini mi düşündü? Bunlar şimdilik sadece bir tahmin.

Doğrusu, Kültür Bakanlığının yapacağı kapsamlı bir denetimle ortaya çıkacaktır.  Sözü edilen dernek, dün İçişleri Bakanlığının onayı ile resmen kuruldu. Bu taze derneğin, hayırlı ve başarılı işler yapacağını temenni ederken, başlığa konu olan şu soruyu bir daha soramadan edemeyeceğiz. “Kazı başkanı mı? Provokatör mü?” Takdir, necip milletimizindir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: