Ajans News Haber

Feyzi Yurtoğlu: NİÇİN TASARRUFLU OLMALIYIZ

Feyzi Yurtoğlu: NİÇİN TASARRUFLU OLMALIYIZ
Fevzi YurtoğluTÜM YAZILARI
88 Okundu Okundu
28 Nisan 2022 - 12:04

Sizce bir tişört üretilirken kaç litre su harcanıyor? Tam 2.700 litre! Bu, sadece bir tişört için 13.500 bardak su demektir!
1 kilogram kağıt yapmak için de 324 litre su kullanılır. Bir adet A4, yani normal mektup kağıdı için 10 litre suya ihtiyaç vardır. 1 ton kağıt içi de 17 ağaç kesiliyor.
Bir fincan kahve için 140 litre su harcanması gerekiyor. 1 litre süt için 800 litre, 1 kg buğday için 1100, 1 kg pirinç için 2.300, 1 kg mısır için de 900 litre su gerekiyor.
Gıdasız bir insan 90 gün yaşabilirken, sizce susuz olarak kaç gün yaşayabiliriz? Bilemediniz mi?

 1. gün olmasa bile 4. gün kesinlikle nalları dikeriz, yani ölürüz! Vücudumuzun yüzde 70’i, beynimizin ise yüzde 90’ı su zaten.
  Peki, bu suyun bir alternatifi var mıdır? Cevabı; tabii ki hayır, bizi son aylarda yakan petrol ve gazın alternatifi vardır da, lakin suyun bir alternatifi yokturrrrr!!!
  Son soru. Türkiye su zengini bir ülke midir?
  Değildir. Hatta her sene su kaynakları açısından fakirleşen bir ülkeyiz. Biline…
  Lütfen, çevremize ağaç dikmeye ve tüm mevcut yeşil alanlarımıza kıymet vermeye devam edelim. Bilhassa tarımda “vahşi sulama” yerine “damlama usulü” sulamaya, sanayide ise deniz suyunu veya arıtılmış atık su harcamaya önem verelim. Ve üretilen herşeyi, uygun ve son damlasına, son gününe kadar itina ile kullanalım. Bir gram kağıdı bile geri dönüşüme atalım. Çöpe atmayalım. Eskilerin deyimiyle “Kara Günler” için!
  Laf değil, lütfen iş ve tasarruf üretelim?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: