Ajans News Haber

Kadına şiddete karşı yeni komisyon kuruluyor

Kadına şiddete karşı yeni komisyon kuruluyor
14 Okundu Okundu
08 Mart 2021 - 15:49

Cumhurbaşkanı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmanın satış başları.

Sözlerime başlarken içinde bulunduğumuz mübarek 3 aylarınızı çarşamba günü idrak edeceğimiz Miraç gecenizi tebrik ediyorum.

Kurulduğu günden beri partimizin çatısı altında ülkemize milletimize hizmet etmek gayretle çalışan tüm kadınlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Kadın kollarımızda partimize emek vermiş olup da bugün artık aramızda olmayan tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

İnşallah bu coşku 2023’ün müjdesidir. Kale içeriden fethedilir. Bu kaleyi fethedecek olanları şu anda karşımda görüyorum. AK Parti’nin başarısı fedakarca çalışan hanım kardeşlerimize şükran duygularımızı anlatabilecek kelime bulamıyorum. Kadın kollarımız sadece seçimlerde kapı kapı dolaşan teşkilat olmaktan çıkmış yılın her günü adeta kadın siyasetçi yetiştiren bir okul haline gelmiştir. Bugün Meclis’te kadın milletvekillerimizin büyük bölümü, kadın belediye başkanlarımızın yüzde 80’i şu karşımda gördüğünüz okulda yetişmiştir. Bazı mücadeleler vardır ki, karşılığını sadece rabbimizden umarız.

Bugüne kadar kazandığımız tüm başarıları, zaferleri kadınlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Bugün Türkiye’de siyasetten ekonomiye, iş dünyasından sivil toplum faaliyetlerine kadar her alanda kadının adı imzası varsa AK Parti’nin ve sizlerin gayretleri sayesindedir. Reformlar ve uygulamalarla; yıllarca çağdaşlık, laiklik adına kızlarımızın ve iş hayatında önlerini sinsice kesenlere en güzel cevabı hep birlikte verdik.

Üniversite kapılarından geri çevrilenler söke, söke, söke o üniversiteleri bitirdiler. İkna odalarından geri çevrilenler daha sonra ana muhalefet partisinin de üst düzey yöneticisi olmadılar mı? İnkar ettiler. Bunlar akşam yalan, sabah yalan. Yıllarca kamuoyu önünde kadının sadece adını kullanan, geri planda hep ezen, istismar eden, tacizde bulunan anlayışı bu mücadele ile hem deşifre ettik, hem gerilettik. Meclis’te sadece AK Parti grubunda 54 kadın milletvekilimiz varsa, bu mücadele sayesindedir. Kamudaki istihdamda kadın oranı yüzde 40’lar gibi Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine gelmişse, aynı mücadele sayesindedir.

Geçen 19 yıla yakın zamanda ülkemizde milletmiz adına, kadınlar adına elde edilen her kazanımın altında sizlerin emeği mührü var. Toplam üyemiz 11 buçuk milyon. Hiçbir partinin böyle bir üyesi yok. Sadece kadın kollarımızın üye 5.5 milyon. Hepsini koyun bir kenara, kadın kollarımızı koyun bir kenara. Ülkemizi 2023 hedeflerine birlikte ulaştıracak, 2053 vizyonunu birlikte miras bırakacağız.

Bizim inancımıza göre kadınla erkek aynı özden yaratılmıştır. Siyasette de kadını dışlayan sadece insanlığın yarısını değil aynı zamanda fıtrata da sırtını dönmüş olur. Ne diyor Neşet Ertaş; Kadın insandır, biz erkekler ise insanoğlu. Mesele bu.

MECLİS’TE KADINA ŞİDDETE KARŞI KOMİSYON KURULUYOR

Kadın hakları konusunda güya ileri sayılan ülkelerdeki kadın cinayetlerinin ülkemizdekilerden katbekat fazla olduğu gerçeğini görmezden gelerek Türkiye’yi hedef alanların derdi, milletimizin bizatihi kendisidir. Ülkemizde kadınların caddelerin ortasında dövülmesine, son Samsun’da yaşanan hadise, asla onlara haklılık payı çıkartmaz. Meclis’te yeni bir komisyon oluşturuyoruz. Bugün grup başkanımız ile de konuştum, süratle yeniden böyle bir komisyonu oluşturacağız. Biz bunları ne ana muhalefet ne de diğerlerine bırakamayız. Elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Dün akşam Adalet Bakanım ile konuştum, sonuna kadar bu işi kovalayacaklarını söyledi, ardından da malum kişi tutuklandı. Ülkemizde zaman zaman rastladığımız olumsuzluklar sadece kadim değerlerimizden uzaklaştığımızı gösteriyor. Saldırganlıkları, cinayetleri töre bahanesi ile inancımıza yıkmaya çalışanlara da fırsat vermeyeceğiz.

‘AİLE’ MESAJI

Adına aile dediğimiz mukaddes ocak, nesli muhafaza eden, inancı yaşatan vasıfları ile ortak geleceğimizin teminatıdır. Ailenin çözüldüğü yerde, toplumu ayakta tutmak da mümkün olmaz. Toplum ayakta olmazsa geride ne millet, ne medeniyet kalır. Yaşadığımız her afet, kriz güçlü aile yapısının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. İyi kötü günlerimizde her zaman yanımızda olacağını bildiğimiz bir ailemiz varsa hayata daha güvenle bakarız. Salgın döneminde bu gerçeği bir kez daha hep birlikte yaşadık. Yeni dönemdeki önceliklerimizden birisi de aile müessesesini güçlendirmek olacaktır. Evlilik yolu ile kurulan ailede çocuklar, gençler, büyükler birbirlerinin emanetidir. Yaradanın emrine uygun şekilde sevgi ve merhamet üzre beraberce yol yürümektir. Aile içi iletişim ne kadar güçlü olursa, özlediğimiz nesilleri yetiştirme imkanımız o derece artacaktır. Devlet bu konuda üzerine düşenleri mutlaka yerine getirecektir. Asıl görev bizlere, bilhassa da siz kadınlara düşüyor. Kadın en başta annedir. Çocuğun ilk vatanıdır. Kız çocuklarını babaevini ve ailelerini terk etmeye çağıranlar olduğunu duyuyoruz. “Sokaklara dökülün diyorlar” çocuklara. Bu ne anlayıştır, böyle ahlaksızlık olur mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: