Ajans News Haber

Yenişehir’de ADEM’ler ile hayeller gerçek oluyor

Yenişehir’de ADEM’ler ile hayeller gerçek oluyor
33 Okundu Okundu
11 Haziran 2021 - 15:35

Yenişehir İlçe Belediyesi, kadınların aile ekonomisine katkı sağlamaları ve meslek edinmeleri Aile Destek Merkezlerinde (ADEM) bir birinden farklı kurslar düzenlemeye devam ediyor.


Yenişehir ilçesine bağlı Hz. Rukiye Aile Destek Merkezi’nde düzenlenen kurslarda, kurslara gelemeyen yaşlılar ve çocuk esirgeme kurumunda bulunan kimsesiz çocukların hayalleri de gerçekleştiriliyor. Her fırsatta kadın ve gençlerin ve istihdamına destek veren Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, aile ekonomisine katkı sağlamak, meslek edinmek ve sosyalleşmek isteyen kadınlar Aile Destek Merkezlerinde bir birinden farklı kurslar düzenlediklerini söyledi.

“Yapmamızı istedikleri hayalleri gerçekleştiriyoruz”
Beşikci, kurslara katılamayan yaşlıların ve çocuk esirgeme kurumunda kalan çocukların kendilerinden istedikleri hayalleri de gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hz. Rukiye Aile Destek Merkezimizde kuaförlük, okuma – yazma, tekstil, dikiş-nakış, işaret dili ve Kur’an-ı Kerim gibi çeşitli kursları düzenlenmekteyiz. Kuaförlük kursunda eğitimci hocalarımız ile kursiyerlerimiz gönüllü olarak belirli periyotlarda bakım evinde bulunan büyüklerimize kına yakma, saç boyama, tırnak bakımı yapmaktadır. Bununla birlikte çocuk esirgeme kurumunda kalan çocuklarımızın da tırnak ve saç kesim ihtiyaçları karşılanmakta gelin olacak genç kursiyerlerimizinde ücretsiz olarak gelin başı yapılmaktadır. Okuma yazma belgesi olmayanlar kursiyerlerimize okuma yazma öğretilmekte örgün ve yaygın eğitime katılmaları teşvik ve takipleri yapılmakta, Tekstil, dikiş-nakış kursuna katılan kursiyerlerimize ise verilen eğitimlerle yöresel kıyafet, abiye ve etek gibi giyim çeşitleri öğretilmektedir. Bu eğitimler sonucunda ev ekonomisine katkıda bulunabilmeleri için kendi diktikleri kıyafetlerin satışını yapmaları teşvik edilmekte ve kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizin aldıkları belgelerle tekstil atölyelerinde usta öğretici olarak çalışabilmeleri sağlanmaktadır’’ diye konuştu..


Öte yandan tarafından ADEM kurslarına gelen çocuk sahibi kursiyerlerin çocukları da anneleri aldıkları süre boyunca ADEM oyun odalarında psikososyal motor gelişimi ve zihinsel gelişimi desteklemek hikaye okuma, parmak oyunları oynama, şarkı söyleme gibi etkinliklerin yanında ana sınıfı müfredatına uygun eğitimler veriliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: