Ajans News Haber

DİCLE ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KURULDU

DİCLE ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KURULDU
131 Okundu Okundu
13 Mart 2021 - 16:48

Başta Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ olmak üzere emeği geçen tüm idarecilerimizi tebrik ediyorum.

Çocuk Eğitimi Uygulama Araştırma Merkez yönetmeliği, 07 Mart 2021 tarihli, 31416 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Merkezimiz öncesi, ilköğretim ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin ilgi duydukları bilimsel alanlarla ilgili güvenilir ve güncel bilgiyi, o alanın önde gelen bilim insanlarından almalarını sağlamayı, bu sayede çocukların erken yaşlarda üniversite ortamı ile tanışmalarını, üniversite eğitimi almaya olan ilgi ve heyecanlarını artırarak hedefler oluşturmasına rehber olmayı amaçlıyor. Bunun yanında herhangi bir nedenle bilim, sanat, spor ve kültür alanlarında alma şansına sahip olamayan çocukların, yaşıtlarıyla aynı ortamda eğitim almaları da sağlanacak.

Bu amaç doğrultusunda öncesi, ilkokul ortaokul öğrencilerine yönelik, Üniversitede -öğretimi yapılan tüm bilim, sanat, kültür, spor alanlarında atölye çalışmaları, hafta sonu programları ve yaz okullarının düzenlenmesi ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde çocuk üniversitesi, anne ve baba okulu vb. programların açılması faaliyetlerinin yürütülmesi hedefleniyor.

Merkezimiz önbilgi, tutum ve beceri ölçütlerine dayalı öğrenci eğitiminin uygulanmasını sağlamanın yanı sıra yapılacak -öğretim faaliyetleri ile ilgili üniversite mensuplarına da uygulama ve araştırma yapma olanağı sağlayacak. Bu kapsamda merkez, öncesi ve ilkokul-ortaokul öğrencilerine yönelik faaliyetler ile çocukların üniversiteye ve bilime bakış açısını doğru ve sağlıklı bir yönde şekillendirmeyi amaçlıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: