Ajans News Haber

‘OXFORD’DAKİ DOKTORLARIM MALATYA’YI TAVSİYE ETTİ, MALATYA’DA YENİDEN DOĞDUM’

‘OXFORD’DAKİ DOKTORLARIM MALATYA’YI TAVSİYE ETTİ, MALATYA’DA YENİDEN DOĞDUM’
198 Okundu Okundu
18 Şubat 2021 - 23:16
  • – Yemen’de uzun yıllar üst düzey devlet görevlerinde bulunan ve aynı zamanda İngiltere vatandaşı olan Ghaleb Abdullah Musad’a Üniversitesi hastanelerinde, 6 ay önce karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Önce Oxford’da hastalığını takip eden doktorları, daha sonra Liverpool’daki özel doktorları karaciğer nakli için Musad’a Malatya’daki başarılı karaciğer nakli operasyonlarını anlatarak, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’ne yönlendirdi.

*- Ekonomik durumu ve uluslararası ilişkileri oldukça güçlü olan Ghaleb Abdullah Musad, bir yandan Malatya’yı araştırırken, Japonya, Kore ve Hindistan’a da giderek bu ülkelerdeki karaciğer nakli merkezleriyle görüştü. Hindistan ve Güney Kore’deki doktorlarından da “Karaciğer nakli için en iyi merkez Malatya’da, oraya gitmelisin” dedikten sonra, Malatya’ya gelme kararı aldı.

*- Tam bu sırada, Arap dünyasının en etkili medya kuruluşu El Cezire TV’de İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün Sezai Yılmaz liderliğindeki başarılı karaciğer nakilleriyle ilgili belgesel niteliğinde bir haber izleyen Musad, 3 ay önce biri donör olan iki oğlu ve kardeşiyle Malatya’ya gelerek, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’ne başvurdu.

  • – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından karaciğer nakli için hiçbir ücret talep etmeyen İnönü Üniversitesi KNE, yabancı hastalardan en az 45 bin dolar tahsil ediyor. Ücretini karşılayan ve bir oğlunun donör uyumluluğu göstermesi nedeniyle donör konusunda da sorun yaşamayan Ghaleb Abdullah Musad şimdi dünyanın en mutlu insanı.

*- Halen İnönü Üniversitesi KNE’de medikal takibi devam eden ve sağlığı son derece iyi olan Musad, nakil sonrası yaşadığı, hissettiği duygularını anlatırken, ağlamaklı bir ifadeyle, “Burada, Malatya’da, yani sizin şehrinizde adeta yeniden doğdum. Allah beni Sezai (Yılmaz) Hoca ve Adil (Başkıran) Hoca’nın şifalı ellerini vesile kılarak beni aileme, çocuklarıma bağışladı. Duygularımı kelimelere dökmek çok, çok zor”.

*- Ghaleb Abdullah Musad, aylarca dünyadaki bütün karaciğer nakli merkezlerini araştırdıktan sonra, Malatya için gurur verici şu sonuca ulaşmış: “Siz içinde olduğunuz için belki farkında değilsiniz ama benim yaklaşık 1 yıllık karaciğer nakli konusundaki araştırmalarımda ortaya bir sonuç çıktı: Malatya, karaciğer nakli konusunda dünyada, uluslararası arenada çok popüler bir şehir konumunda. Bu yüzden siz Malatyalılar hocalarınızla ve bu merkezin insanlığa sunduğu hizmetlerle ne kadar gurur duysanız azdır”.

Karaciğer nakli alanında ’nın en fazla nakil yapan merkezi olma unvanını elinde tutan, bu alanda dünyanın 1 numarası olma yolunda istikrarlı ve ciddi adımlarla ilerleyen Prof. Dr. Sezai Yılmaz liderliğindeki İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, sadece sayısal büyüklükler ile değil aynı zamanda dünyanın hiçbir merkezinde yapılamayan yüksek nitelikli nakil operasyonlarını gerçekleştirmekle de başarı öyküleri yazıyor.

İlk karaciğer naklinin yapıldığı 2002 yılından bu yana, başta, binlerce hasta vatandaşımıza tek kuruş ücret almadan nakil yapan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerden gelen ve “Bu nakil ancak İnönü Üniversitesi’ndeki merkezde yapılabilir” denilerek Malatya’ya yönlendirilen çok sayıda hastaya da şifa kaynağı oldu.

Malatya’daki Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün şöhretinin dünya coğrafyasına yayılmasının ve yeni bir başarı öyküsü yazılmasının son örneği, Yemen’de uzun süre üst düzey devlet yöneticiliği yapmış, ancak İngiltere vatandaşı olan bir hastanın, İngiltere – Üniversitesi de dahil birçok ülkedeki nakil merkezinde tedavisinin başarısız olması sonrasında, Malatya’da yapılan nakil ile hayata yeniden dönüşünün sağlanmasıyla gerçekleştirildi.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Adil Başkıran’ın verdiği bilgiye göre, Yemenli Ghaleb Abdullah Musad, geçtiğimiz yıl karaciğer naklini zorunlu kılan bir hastalık sürecine girdi.

Ekonomik durumu iyi ve İngiltere devlet yöneticileri ile ilişkileri güçlü olan Ghaleb Abdullah Musad ilk olarak Londra Kraliyet Ailesi’ne ait özel hastanelerde, daha sonra Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde kontrolden geçti.

Teşhisi koydu ama tedaviyi İnönü Üniversitesi KNE başardı

Doç. Dr. Adil Başkıran’ın anlatımına göre, Üniversitesi’nde hastaya, bir parazitin karaciğerde oluşturduğu tahribat sonrası oluşan karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Karaciğerin artık normal performansını yerine getirememesi, sürekli uyku hali ve asit birikmesi nedeniyle defalarca doktora başvuran Musad’a, sonuç olarak İngiltere’de transplantasyon (nakil) gerektiğine karar verildi.

Ancak, Covid-19 dönemi tedbirleri nedeniyle İngiltere’de salgına yönelik verilen sağlık hizmetleri dışında birçok sağlık hizmetinin askıya alınmış olmasının yarattığı koşullarda naklin gerçekleştirilemeyeceğinin Musad’a bildirilmesi üzerine, Musad; Güney Kore, Japonya, Çin ve Hindistan’daki karaciğer nakli merkezlerine gitti.

Gittiği her ülkede, her geçen gün, yaşama tutunma umudunu biraz daha yitiren Ghaleb Abdullah Musad’a, hayatının ikinci baharını yaşatacak sürecin yolunu Hindistan’daki bir karaciğer nakli uzmanı gösterdi: “Türkiye’nin Malatya şehrine gitmelisin. Şu anda dünyanın en iyi, en başarılı karaciğer nakilleri Malatya’da yapılıyor”.

Liverpool ve ’daki doktorları Malatya’da nakil olmasını tavsiye ediyor

Doç. Dr. Adil Başkıran, hastanın Malatya’ya geliş sürecinin sadece Hindistanlı uzmanın tavsiyesine dayanmadığını ifade ettikten sonra anlatmaya devam etti: “Hastamız, Hindistanlı doktorun tavsiyesi sonrasında, hızlı ve yoğun biçimde Karaciğer Nakli Merkezimiz için bir araştırma sürecine giriyor. Liverpool ve ’daki doktorları da burayı tavsiye ediyor. Daha sonra El Cezire Televizyonu’nda İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün nakilleri ile ilgili bir haber dinliyor. Öğrendiği her bilgi, edindiği her veri Merkezimizin başarıları ve kalitesi konusunda kendisini motive edince Malatya’ya gelmeye karar vermiş”.

Biri donör olan iki oğlu ve kardeşi ile birlikte Malatya’ya gelerek İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Merkezi’ne başvuran Ghaleb Abdullah Musad’ın, tedavi ve nakil sürecini Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Sağlık Turizmi Departmanı Sorumlusu Doç. Dr. Adil Başkıran yönetti.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Merkezi’ne yurt dışından gelen hastalar, sağlık turizmi kapsamında, öncesinde bir ön değerlendirmeye alınıyor ve bu değerlendirme sonunda, hastanın ameliyata uygun olup olmadığına karar veriliyor.

Ghaleb Abdullah Musad’ın labarotuvarda radyolojik testleri yapıldı. Hastanın klinik şikâyetleri doğrultusunda yapılan analizlere göre, ameliyatın en geç 6 ay içinde yapılması gerekiyordu; durum Doç. Dr. Adil Başkıran tarafından hastaya bildirildiğinde, naklin bir an önce yapılmasını istediğini söyledi.

Oğlu donör oldu, canlı vericili karaciğer nakli yapıldı

Sıra donörün tespitine geldiğinde, Musad ile birlikte Malatya’ya gelen iki oğlu ve kardeşinin uygunluk ve uyumluluk analizleri yapıldı ve bir oğlunun karaciğer nakli için uyumlu olduğu tespit edildi.

Nakil ameliyatını Doç. Dr. Adil Başkıran şu sözlerle anlattı:

“Tabi karaciğer naklinde vericinin de kan grubu, vasküler yapıları laboratuar testleri uygun olacak. Bu uygunluk sonrasında karaciğer naklini 2 ay önce gerçekleştirdik ve hasta burada nakil olduktan sonra medikal tedavisini düzenledik. 1 ay sonra da taburcu ettik. Ancak hastamızın ilaç düzeneğinde bir sıkıntı olunca ve zaten Malatya’da kalmaya devam ettiği için tekrar merkezimize başvurdu ve burada tedavisini yeniden düzenledik. Şu anda medikal tedavisi oldukça iyi gidiyor; pazartesi taburcu etmeyi planlıyoruz. Değerleri gayet iyi, kendisi de son derece sağlıklı. Malatya’yı seçtiği için de çok mutlu”.

Doç. Dr. Adil Başkıran ile Musad’ın nakil operasyonunu konuştuktan sonra, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın da katılımı ile Ghaleb Abdullah Musad’ı Karciğer Nakli Merkezi’ndeki odasında ziyaret edip, duygu ve düşüncelerini öğrenmek istiyoruz.

“Buradaki doktorlarıma, hemşirelere, diğer çalışanlara ne kadar teşekkür etsem azdır”

Ghaleb Abdullah Musad, ölümün kıyısında iken, sağlığına kavuşmasını sağlayan Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve Doç. Dr. Adil Başkıran’ı karşısında görünce gözleri parlıyor.

Adil Hoca’nın tercümanlığı ile sorularımızı cevaplıyor; duygu ve düşüncelerini dile getiriyor: “Ben Malatya’da yeniden doğdum. Yeni doğum yerim Malatya. Sezai Hocama, Adil Hocama, Sezai Hocamın ekibindeki diğer doktorlara, hemşirelere ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah onların hepsinden razı olsun. Böyle büyük hocaların ve böyle çok güzel bir hastanenin varlığı Türkiye için çok büyük bir nimet. Bu hocaların değerini hiçbir şeyle ölçemeyiz. Sadece onlara minnettar olduğumu söyleyebilirim”.

“Liverpool’daki özel doktorlarım, Üniversitesi’ndeki doktorlar, Hindistan’daki doktorlarım hepsi Malatya’yı tavsiye etti”

Ghaleb Abdullah Musad, Malatya’yı, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nü nasıl keşfettiğini soruyoruz: “Gittiğim her yerde söylediler. Liverpool’daki özel doktorlarım, karaciğer yetmezliği teşhisini koyan Oxford’daki doktorlarım, Hindistan’da gittiğim merkezdeki doktorlar… Hepsi Malatya’yı tavsiye etti. Bir de, El Cezire Televizyonu’nda bir belgesel tarzında bir haber izledim Sezai Hoca ve ekibinin başarılı operasyonlarına dair. El Cezire’nin Malatya ve Sezai Hoca ile ilgili o haberi de karar vermemde önemli rol oynadı. İşte bu araştırma sürecinde yaşadığım her şey beni Malatya’ya yönlendirdi. Çocuklarımla ve kardeşimle geldim; kendimi tereddütsüz bir şekilde Sezai Yılmaz Hocamın ve ekibinin şifalı ellerine teslim ettim”.

“Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum”

Nakil sonrası yaşadığı, hissettiği duygularını dile getirirken sesi ağlamaklı oluyor Musad’ın: “Burada, Malatya’da, yani sizin şehrinizde adeta yeniden doğdum. Allah beni Sezai Hoca ve Adil Hoca’nın şifalı ellerini vesile kılarak beni aileme, çocuklarıma bağışladı. Duygularımı kelimelere dökmek çok, çok zor”.

“Malatya karaciğer nakli konusunda dünya çok popüler bir şehir”

Bunları konuşurken, Musad, çok önemli ve Malatya adına gurur verici bir cümle sarfediyor; daha doğrusu çok önemli bir bilgi veriyor bize: “Siz içinde olduğunuz için belki farkında değilsiniz ama benim yaklaşık 1 yıllık karaciğer nakli konusundaki araştırmalarımda ortaya bir sonuç çıktı: Malatya, karaciğer nakli konusunda dünyada, uluslararası arenada çok popüler bir şehir konumunda. Bu yüzden siz Malatyalılar hocalarınızla ve bu merkezin insanlığa sunduğu hizmetlerle ne kadar gurur duysanız azdır”.

“Üç aydır buradayım, kendimi memleketimde hissediyorum”

Taburcu olduktan sonra, Malatya’nın bazı yerlerini çok kısa süreli de olsa ziyaret eden Musad, Malatya sevgisini de şu sözlerle anlatıyor:

“Türkiye Müslüman bir ülke, o yüzden burada bulunduğum üç ay boyunca hiç yabancılık hissetmedim. Malatya’da ise kendimi memleketimde hissediyorum. Burada tanıştığım herkes, bana bir yabancı gibi değil, kardeşi, yıllardır komşusuymuşum gibi davrandı. Malatya’yı ve Malatya insanını tanımaktan dolayı da çok mutluyum. Bundan sonraki hayatımda her yerde ve herkese Malatya’yı ve beni sağlığıma kavuşturan Malatya’nın çok değerli hocalarını anlatacağım. Malatya’ya ve bu hastaneye fayda sağlayacak bir şeyler yapabilirsem kendimi daha da mutlu hissedeceğim”.

Yanında ayrılırken bir de Malatya halkına mesajı vardı Musad’ın: “Malatya’yı ve Malatya insanını çok seviyorum. Hepsine sizin şahsınızda selamlarımı, minnettarlığımı, sevgilerimi sunuyorum”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: