Ajans News Haber

SUR’DA ŞİİR DİNLETİSİ

SUR’DA ŞİİR DİNLETİSİ
228 Okundu Okundu
23 Kasım 2021 - 10:37


Sur’un dar sokaklarından gökyüzüne şiir dizeleri yükselecek. Yazar&şair Rıfat MERTOĞLU ve şair Murat KAYIŞ, 27 Kasım 2021 Cumartesi günü Ulucami arkasında bulunan Amytis Mekân’da “Mahzen Söyleşileri” adıyla başlayacak olan kış etkinliklerinin ilkini Şiir dinletisi ve imza günü şeklinde yapacaklar.


Yazar Rıfat MERTOĞLU, kadın sorunlarını ve çocuk gelinler konusunu odağına aldığı romanlarıyla tanınıyor. Romanlarında güneydoğudaki çileli yaşamları anlatıyor. Yazarın Taşın ve Aşkın Ezgisi, Ağıtsız Kadınlar, Tillenin Gelini, Kayıp Aşklar Mevsimi ve Dedemin Ayakkabıları isimli beş romanı değişik yayınevleri tarafından yayınlandı.

Son romanı Dedemin Ayakkabılarında, Fırat havzasındaki köylerde yaşayan insanların trajik öykülerini usta bir kurguyla birleştirdi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, kadına yönelik şiddet konularında eğitim alan yazar birikimlerini birçok seminerde insanlarla paylaştı. “Sabahın Eşiğidir Gözlerin” isimli bir de şiir kitabı olan Rıfat Mertoğlu, “Diyarbakırlı tüm şiir dostlarını ve kitapsever insanlarını etkinliğimize bekliyorum,” dedi.


Şair Murat Kayış ise yakın zamanda ikinci şiir kitabını okuyucuyla buluşturdu. “Seni Sevmeme Beş Dakika Kalmıştı” ismini taşıyan kitaptaki şiirlerini Diyarbakırlılar için seslendirecek.Kayış, “Diyarbakır tarihin ve kültürün beşiğidir, böyle kadim bir memlekette şiir okumak bana onur verir. Şiir seven yüreklerle tanışmak benim için şereftir,” dedi.


Sanat ve kültür kokan otantik bir mekandan yükselecek şiir dizeleri Sur’un daracık sokaklarında yoldaşlık edecek yürüyenlere.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: