Ajans News Haber

Eğil ilçesinde gezi etkinliği

Eğil ilçesinde gezi etkinliği
143 Okundu Okundu
15 Şubat 2021 - 14:47

Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü’nün girişimleri ile DİTUREP ( Profesyonel Turist Rehberleri Platformu) üyelerine yönelik Eğil Ziyaret Tepesi Peygamber Kabirleri, Asur Kalesi ve Kral Kaya Mezarları ile Dicle Baraj gölü gezi programı düzenlendi.

Etkinliğe Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali ÇELİK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil ALP, büyükşehir belediyesi Turizm Şube Müdürü Abdullah AYDENİZ, Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Kadir ÇAKAR ile ve çevre illerden gelen platform üyesi turist rehberleri ve akademisyenler katıldı.

Geçtiğimiz aylarda kurulan DİTUREP üyelerinin kaynaşması, işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yoğun katılımla gerçekleştirilen etkinlikte profesyonel turist rehberi Metin ÖZÇELİK bölgenin tarihi kültürel zenginliği hakkında bilgiler verirken profesyonel turist rehberi Meki BEL, inanç turizmi bağlamında katılımcıları bilgilendirdi. Pandemi koşulları nedeniyle sosyal mesafeye dikkat edilerek açık hava koşullarında geniş bir alanda gerçekleştirilen etkinlikte turizm müdürlüğü faaliyetlerinde kullanılmak üzere alınan Tur Rehber Dinleme Sistemi kullanıldı. Bölgenin sahip olduğu turizm potansiyeline dikkat çekilen etkinlikte turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi noktasında bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar Dicle Baraj Gölünde tekne turu yaparak eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri yerinde görme fırsatı buldu. Akabinde 21 Şubat Turist Rehberleri Günü münasebeti ile büyükşehir belediyesi Kent Konservatuarı müzisyenleri, turist rehberlerine yönelik ‘Şiir Teknesi’ programı çekimlerine destek verdi.

Diyarbakırlı ünlü şairlerin şiirleri başta olmak üzere birbirinden güzel seçme şiirler turist rehberleri tarafından seslendirildi. Çekimleri yapılan program, kültür sanat etkinlik takvimine dahil edilerek 20 Şubat 2021 Cumartesi günü saat 17.00’de büyükşehir belediyesinin sosyal medya platformlarından online olarak yayınlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: