Ajans News Haber

Diyarbakır’lı kadınlar ipekten şal üretiyor

Diyarbakır’lı kadınlar ipekten şal üretiyor
74 Okundu Okundu
01 Nisan 2021 - 12:10

Türkiye’de ilk sıralarda yerini alan ve ’ın ilçesinde bölgenin önemli geçim kaynağı olan ipek böcekçiliğinden elde edilen kozalar, ipek ipliğinden sonra Sümer Park Sosyal Destek Merkezinde yöresel şallara dönüşüyor. Büyükşehir Belediyesi Sümer Parkta bulunan meslek edindirme merkezine gelen kadınlar, burada unutulmaya yüz tutmuş ipek şal atölyesinde üretim yaparak bütçesine katkıda bulunuyor. Atölyede görüp üretim yapan 12 kursiyer, 756 saatlik eğitimden sonra usta öğretici belgesini alarak Halk Eğitim Merkezlerine ve belediyeye başvurup usta öğretici olma imkanı buluyor.

Atölyede usta öğretici olan Aslı Üstün, mesleki kursunda 12 öğrenciye eğitim verdiklerini söyledi. 30 yıldır bu mesleği yaptığını kaydeden Üstün, “Burada ipek şallar, puşiler, peştamallar yapıyoruz. Kızlar buraya geldiklerinde hem meslek öğreniyorlar hem de ailelerine katkıda bulunuyorlar. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatı bu. Bir öğrenci günde 3 adet yapabiliyor. Bir öğrencinin tam usta olması bir yıl zaman gerekiyor” dedi.


İpek dokuma atölyesine gelerek ipek şal dokuma eğitimi aldıklarını ifade eden kursiyer Mevlüde Açık, yaklaşık 1 yıla yakın bir süredir burada olduklarını kaydetti. Açık, “Kademe kademe belgelerimizi alıyoruz. 756 saatimizi tamamladıktan sonra usta öğretici belgemizi alıp bir öğretim adayı oluyoruz. Şu anda belediye bünyesinde şal atölyesinde eğitimimizi alıyoruz. Usta öğretici belgemizi aldıktan sonra Halk Merkezleri, belediye gibi yerlere başvurup öğretmen adayı oluyoruz. Bir şalı yapmamız yaklaşık çok hızlı ise yarım saat, eğer başlamış biri ise en fazla iki günde bitirebiliyor. Bunlar kozadan elde edilen ipekten yapılıyor” diye konuştu.

Serdar ÖZDEMİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: