Ajans News Haber

Diyarbakır’da  ‘Geçmişten Günümüze’ Adlı Tiyatro Oyunu Sahnelendi
57 Okundu
13 Haziran 2023 - 9:59

Diyarbakır’da yaşayan ve Metina Aşireti’ne mensup gençlerin yazıp yönettiği, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in cahiliye devrini sonra erdirdiği zamanları anlatan ‘Geçmişten Günümüze’ adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Diyarbekir Sanat Medresesi ve Tügva Bağlar’ın ortaklığında hazırlanan “Geçmişten Günümüze” isimli tiyatro gösterisi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde ilk kez, toplamda ise 8. kez sahnelendi.

Sahnelenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyununu izlemeye Metina Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni başkanı Aydın Pirinççioğlu, TÜGVA Diyarbakır il temsilcisi ve DBB Gençlik Spor Daire Başkanı Ömer Buğday, Eğitim Bir-Sen Diyarbakır İl Temsilcisi Ramazan Tekdemir, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü İdari Mali İşler Müdürü Muhammed Durmaz geldi.

Metina Aşireti mensubu olan ve Tügva Bağlar İlçe Başkanlığı’nı yapan Mahmut Durmaz tarafından yazılan ve yönetilen oyunun oyuncu kadrosu da bir hayli ilginç.

Tiyatro oyununun yönetmenliğini yapan Mahmut Durmaz; “Bölgemizde sıkça yaşanan kan davaları ve benzeri olumsuz olaylara atıfta bulunan ve bu minvalde insan canının kıymetli olduğuna değinen oyunumuz, izleyiciyi 1400 yıl öncesine götürüyor ve günümüzde yaşanan olayların eskiden beri süregeldiğini ifade ediyor. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ve sahabelerinin de mücadelesine değinen oyun, kimi zaman seyirciye dramatik anlar yaşatırken, kimi zaman da iddialı bir şekilde güldürmeyi başarıyor. Z kuşağı olarak nitelendirilen gençliğe de bazı bölümlerde değinen oyun, sosyal medyanın insan üzerindeki gücüne ve insanı esir alışına da komik diyaloglar ile değiniyor. Bağlar’ın kenar mahallesinde yaşayan oyuncuların hepsi birbiri ile kuzen ve birbirini çok iyi tanıyor. Bu da oyunda başarıyı getiren temel etmenlerden birisi” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d