Ajans News Haber

Telefondan banka hesabı izini nasıl ele geçiriyorlar?

Telefondan banka hesabı izini nasıl ele geçiriyorlar?
85 Okundu Okundu
27 Şubat 2021 - 13:11

Ankara Emnniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, salgın döneminde evde kalan vatandaşlara Sağlık Bakanlığı’nın da adı kullanılarak hediye internet içerikli linklerle vatandaşların cep telefonlarına zararlı yazılım yüklendiğini tespit etti. Yapılan araştırmalarda vatandaşların bu linklere tıklamasıyla yüklenen zararlı yazılımla telefonlarına uzaktan erişim sağlandığı ve mobil bankacılıklarına giriş yapıldığı anlaşıldı.

Yapılan tespitler üzerine, çete üyesi 8 kişinin İstanbul ve Ağrı’da bulunan lüks rezidanslarda yaşadığı belirlendi. 23 Şubat Salı günü belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 kişi gözaltına alınarak, Ankara Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Şüphelilerin kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız silah, 100 dolu fişek ile suçta kullanıldığı tespit edilen çok sayıda dijital materyal ile suçta kullanılan hesaplara ait banka kartları ele geçirildi. Ayrıca, ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinde, şüphelilerin kendi aralarında haberleşmek özel programlar kullandıkları, kimlik bilgilerini gizlemek için kod adı kullandıkları ve çok sayıda kişiye ait kimlik ve banka hesap bilgilerinin bulunduğu tespit edildi. Şüphelilerin banka ve borsalarında bulunan hesap hareketlerinde 5 milyon TL para hareketinin olduğu tespit edildi.

Benzer bir dolandırıcılık hakayesini anlatan bir vatandaş Başından geçenleri böyle anlattı:

“Beni Turkcell’den arıyormuş gibi birisi aradı. Gayet profesyonelce konuşuyorlardı. ‘Turkcell TV abonelik talebiniz olmuş teyit etmek için aradık’ dediler. Ben de böyle bir talebimin olmadığını ve iptal edilmesini istedim. Onlar da ‘bizlerde böyle bir şeye imkan vermemek için teyit etmek amacıyla arıyoruz. Size şimdi bir kod yolluyorum onu söylerseniz iptalinizi gerçekleştireceğim’ dediler. Bu kod Paycell aracılığıyla geldi. Kodu açtım söylemeden önce tüm mesajı okudum en sonda müşteri temsilcisi dahil kimseyle paylaşmayın yazıyordu bunu söylerken telefonu yüzüme kapattılar. Ben de bunun üzerine Turkcell’i aradım onlar da bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğunu ve polise bildirmemi söylediler. Paycell, Turkcelle bağlı sanal bir kartmış. Benim öyle bir kartımın olup olmadığını sorduğumda o kartın açılabilmesi için o gelen kodu vermem gerekiyormuş kodu söylemediğim için açamamışlar.”

TELE1

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: