Ajans News Haber

Kulp’ta İpek kozasının yüzde 60’ı üretiliyor

Kulp’ta İpek kozasının yüzde 60’ı üretiliyor
103 Okundu Okundu
11 Şubat 2021 - 15:19

Valisi Münir Karaloğlu, ilçe değerlendirme toplantısı gittiği ’ta ziyaret incelemelerde bulundu.

Değerlendirme toplantısı öncesi içme suyu arıtma tesisi, ipek iplik fabrikası Kadın İstihdam ve Yaşam Merkezi ile kara şehitliğinde bir dizi incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, kaymakamlık, Zeyrek Jandarma Karakolu ve İlçe Emniyet Amirliğini ziyaret etti, esnafların sıkıntılarını ve taleplerini dinledi.

Vali Karaloğlu, “Amacımız, ilçesinde ipekçiliği geliştirmek. Bu sene vatandaşımız Kulp’ta 5 milyon lira civarında ipek kozacılığından para kazandı. Amacımız hem koza üretimini artırmak hem de koza tarımıyla uğraşan çiftçi sayısını artırmak. Ürünleri modaya daha uygun hale getirerek, ipek kozasını, böcekten podyuma kadar bütün safhasını Diyarbakır’da, Kulp’ta üretmek istiyoruz” dedi.

ziyaretinde esnaflarla da bir araya gelen Vali Karaloğlu, esnafın her zaman yanında olduklarını belirtti.
İncelemelerinin ardından Vali Karaloğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen ilçe değerlendirme toplantısına başkanlık etti. Yapılan toplantı sonrası basına değerlendirmelerde bulunan Vali Karaloğlu, ipek böcekçiliğiyle ilgili olarak üreticilere gerekli desteğin sağlanacağını söyledi. Konuşmasında ’un deprem, heyelan gibi afetler bakımından yüksek risk taşıyan bir ilçe olduğuna değinen Vali Karaloğlu, konuyla ilgili yapılan ve yapılacak çalışmaları dile getirdi. İlçe merkezindeki bulanık su problemini de yıl içinde çözeceklerini ifade eden Vali Karaloğlu, gerçekleştirdiği ziyaret ve incelemelerden bahsederek özellikle Kadın İstihdam ve Yaşam Merkeziyle ilgili olarak memnuniyeti belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Esnafların pandemi sürecinde yaşadığı problemlere yönelik olarak daha önce verilen desteklere ek olarak çalışanlara da gıda desteğinde bulunulacağını aktaran Vali Karaloğlu, bu süreci hep beraber aşacaklarını belirtti. Kaymakamlık binası Bakanlıktan onay alındığı müjdesini de veren Vali Karaloğlu, binanın yenileceğini ifade etti. Vali Münir Karaloğlu konuşmasında sosyal alanlar, peyzaj çalışmaları, gençlik ve spor hizmetleri ile yol yapım çalışmalarından da bahsederek gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi. Sözlerinin sonunda, sosyal karta da değinen Vali Karaloğlu, kartın amacı ve kullanımıyla ilgili bilgiler verdikten sonra ’ta da en kısa zamanda sosyal kartların dağıtımına başlanacağını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: