Ajans News Haber

Yatay geçiş imkânı için son tarih 15 Ağustos
22 Okundu Okundu
02 Ağustos 2022 - 12:10

2022 YKS tercih dönemi 5 Ağustos tarihinde son buluyor. Üniversitelerin yatay geçiş imkânları ise 15 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Öğrencilerin, kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla ön lisans veya lisans programlarına geçişi, yatay geçiş olarak adlandırılıyor. Yatay geçişler YÖK’ün “Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre yapılıyor.

Yatay geçiş online başvurularının 15 Ağustos tarihinde son bulacağını hatırlatan Öğrenci Dekanı Serhat Butur, “Öğrenciler yanlış yaptıkları ve istemedikleri tercihleri yatay geçiş sayesinde telafi edebiliyor. Yatay geçişin sağladığı olanaklar göz önünde bulundurulmalı. Gerekli koşulları sağlayan öğrenciler için üniversite, bölüm ve hatta şehir değişikliği için hala zaman var” dedi.

Kurum dışı lisans ve ön lisans programlarına yatay geçiş başvurularında bulunan öğrencilere birçok imkân sunduklarına vurgu yapan Beykent Üniversitesi Öğrenci Dekanı Serhat Butur, “Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi lisans bölümlerine geçişte yüzde 25 oranında indirim imkânı, lisans ve ön lisans bölümlerine geçişte ise tüm programlara yüzde 50 oranında indirim uyguluyoruz. Öğrenciler daha fazla imkâna ve olanağa sahip olarak eğitimlerine devam edebilir” diye konuştu.
15 Ağustos günü sona erecek yatay geçiş başvurularının kayıtları ise 18 Ağustos gününe kadar devam edecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: