Ajans News Haber

Uluslararası Silvan ve Sultan 1. Kılıçarslan Sempozyumu
369 Okundu
15 Ekim 2021 - 13:55

Değerli Rektörlerimiz, Değerli Kaymakam arkadaşlarımız, sempozyuma tebliğ sunacak olan yurt içinden ve yurt dışından şehrimize gelen değerli bilim insanları, Değerli Diyarbakırlılar, Değerli katılımcılar, bugün Diyarbakır’ımızda önemli bir konuyu hep birlikte tartışacağız, konuşacağız. Yeni belgelerle, yeni bilgilerle inşallah bölgenin ve özellikle Silvan ilçemizin yeniden hem Diyarbakır’ın hem Türkiye’nin hem dünyanın insanlığın gündemine getirmiş olacağız. Uluslararası Silvan ve 1. Kılıçarslan Sempozyumuna hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Değerli dostlar Diyarbakır, bölge, insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği Yukarı Mezopotamya’nın önemli merkezleri, yukarı Mezopotamya’nın Tacı diyoruz biz Diyarbakır’a. Silvan’a baktığımızda Silvan’ın tarihi de Diyarbakır tarihinden daha kıymetsiz değil, belki daha önemli bir yeri var. Bölgedeki stratejik konumu bakımından Diyarbakır merkezden tarihte daha önemli bir yer olmuş, birçok devlet birçok medeniyet öncelikle Silvan’a hâkim olmaya çalışmış. Çünkü Silvan’ı kapı olarak görmüş, Silvan’a hâkim olduktan sonra Diyarbakır’a hakim olmak daha kolay olduğu için ilk hedef Silvan’a hakim olmak olmuş. Çünkü Silvan hem Kafkasya’nın hem İran’ın hem İran Suriye’nin bir kapısı konumunda.
Az önce Oktay hocamızın da ifade ettiği gibi gerçekten birçok kez savaşlar dolayısıyla zarar görmüş, yıkılmış, Moğollar tarafından da adeta yerle bir edilmiş, bir merkezden bir şehirden bahsediyoruz. Az önce dışarıdaki fotoğraf sergisini gezerken ben hep tarihi eserlere bakarken yıkık tarihi eser görünce kendimi ve çağdaşım olan insanlara biraz kızarım. Niye bunlara sahip çıkmadık diye bunlar bu durumda diye. Ama fotoğraflara baktığımızda Selahattin Eyyubi Camisi’nin bile yüzyılın başında, bin 900 yılların başında, bin 800 yılların sonunda yıkık olduğunu gördük dışarıda üzüldük.

Demek ki Silvan gerçekten stratejik konumu dolayısıyla çok zarar görmüş tarihte. Bugün elimizde çok değerli eserler var hala Silvan’da sahip çıkmamız gereken gelecek nesillere aktarma noktasında sorumluluğumuz olan çok değerli eserler var. İşte az önce kaymakam bey bahsetti. Bir tanesi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat rivayete göre 6 ay daha fazla olduğunu da söyleyenler var. 6 ay bizzat ikamet etti, Ordu komutanlığı yaptı. Bölge halkıyla bölgedeki aşiret reisleri ile çok güzel diyaloglar, ilişkiler kurduğu bir konağımız var. Oranın ihalesini yaptık, inşallah orayı restore ederek tekrar eski ihtişamına kazandıracağız hem Cumhuriyetimiz ’in kurucusunun hatırasını orada yaşatmış olacağız hem de bir tarihi varlığımızı gelecek nesillere aktarmış olacağız.

Yeni Azizoğlu konağı var maalesef son çukur ve hendek olaylarında bozguncuların, fitnecilerin tahrip ettiği önemli eserlerden bir tanesi. Onun kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Emniyet Genel Müdürlüğümüz üzerinden kamulaştırıldı, inşallah onun da röleve restorasyon projelerinden sonra ona da fonksiyon verecek, onu da gelecek nesillere aktaracak çalışmalarımız olacak.

Değerli dostlar, tabi sempozyumun önemli konularından bir tanesi 1. Kılıçarslan, evet 1. Kılıçarslan, Anadolu Selçuklu’nun sultanıdır, kurucu sultanı da sayılır. Babası Süleyman Şah’tan sonra dağılmak üzere olan Anadolu’daki birliği tesis eden ve en önemlisi o dönemde başlayan haçlı seferlerini Anadolu’da durduran büyük İslam komutanıdır 1. Kılıçarslan ve bu topraklarda bugün Müslüman olarak yaşayan her birimizin kendisine vefa ve şükran borcumuzun olduğu önemli bir devlet adamı önemli bir İslam komutanıdır 1. Kılıçarslan. Onun kabrinin Silvan’da olması çok değerlidir, çok kıymetlidir. Az önce hikâyeyi anlattı rektör hocam, Efendi Barutçu Bey buradaymış, ben daha önce yüz yüze karşılaşmadım, inşallah çıkarken görüşelim.

Diyarbakır’da göreve başladığım hafta postayla bir mektup geldi. Sayın valim, ben bir vatandaşım biz kendi imkanlarımızla arkadaşlarla geldik. Biliyoruz ki tarihi kaynaklar söylüyor ki, 1. Kılıçarslan’ın mezarı, Diyarbakır Silvan’dadır ama yeri meçhuldür. Devlet adamı olarak onu bulup yeniden başında fatiha okunacak hale getirmekte sizin görevinizdir, lütfen görevinizi yapın mahallinde bir mektup yazmıştı. Rektör hocamız da yeni atanmıştı, ilk ziyaretiydi bana zannediyorum. Hocam ilk görev bu dedim. Bu bir vatandaşımızın bize mektubu, bende size tevdi ediyorum. Bir ekip oluşturun; bir bilim insanlarından oluşan bir ekip oluşturun. 1. Kılıçarslan’ın kabri Silvan’daysa onu bulmak başında Fatiha okunacak hale getirmekte sizin, bizim bu şehirde yaşayan bu topraklarda yaşayan Anadolu’da yaşayan her Müslümanın görevidir. Allah razı olsun bir ekip oluşturdular. O ekip çalışmalarını yaptı, arkeolojik kazılar yaptı, mezarlar ortaya çıkarıldı. Şu anda bilimsel çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan da biz yine üniversitemizle beraber, üniversitemizin Mimarlık Fakültesi ile beraber, bir türbe çalışması noktasında geçen arkadaşlar sunumlarını yaptılar. Şimdi projelerini yaptırıyoruz.

İnşallah Silvan’da 1. Kılıçarslan Türbesi olacak ve insanımız yine Silvanlıların o Mehmet Bey’in anlattığı gibi ki en büyük kaynağımız da oydu. Benim babam gelirdi bu mezarda Fatiha okurdu ve bana oğlum bu Allah’ın arslanıdır. Bu Allah’ın Aslanı 1. Kılıçarslan’dır derdi. Dediği gibi yine Allah’ın Arslanı 1. Kılıçarslan’ın mezarı başında inşallah Silvanlılar da, Diyarbakırlılar da bu topraklarda yaşayan herkes gelsin Fatiha okusun diye güzel ona yakışır bir türbe yapacağız.

Silvan sadece o mu? Oktay hocam çok güzel bahsetti. Tekrar girmek istemiyorum ama 2 çok önemli şahsiyet arkadaşlar; birisi Anadolu’yu haçlıya geçilmez kılan 1. Kılıçarslan, diğeri de Moğol ordusunun yenilmezlik efsanesini yerle bir eden yine büyük İslam sultanı, büyük İslam komutanı Celâlettin Harzemşah’ın kabrinin de Silvan’da olduğuyla ilgili şimdi son dönemde çok tartışılıyor, çok ciddi tarihsel kayıtlar var inşallah bu iki büyük şahsiyete hep beraber Silvan’da rahmet okumaya devam ederiz. Onların manevi kişiliği üzerinden tekrar bölgeyi ihya eder tekrar bölge tarihte olduğu gibi yine stratejik konumuyla Silvan ilçemiz inşallah ayağa kalkar diye temenni ediyoruz.

Silvan’a önem veriyoruz. Suna hanım burada. İnşallah yakın bir zamanda Silvan merkezde bir meydan projemiz var. O meydan projemizde de yine 1. Kılıçarslan’a hürmeten, ona atfen 1. Kılıçarslan Meydanı dedik ismini öyle koyduk. İnşallah bu çalışmalarla beraber Silvan tekrar tarihteki yerini alır diye temenni ediyoruz. Ben sempozyuma tebliğ sunacak olan bütün bilim insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Üniversitemizi kutluyorum, Silvan Kaymakamlığımızı kutluyorum; Kaymakam arkadaşıma teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışmalarla beraber bölge ve Silvan tarihteki kimliğine kavuşur diye temenni ediyorum. Hepinizi sevgi, saygı sunuyorum.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.