Ajans News Haber

ÖZEL HASTANELERE ÖDENEN FAZLA ÜCRETLER GERİ ALINABİLİR

ÖZEL HASTANELERE ÖDENEN FAZLA ÜCRETLER GERİ ALINABİLİR
23 Okundu Okundu
06 Temmuz 2021 - 11:39

Özel hastanelerde muayene olanlar yüksek muayene katılım adı altında alınan ücretlerden şikâyetçi. Mardin’de açıklama yapan Pozitif Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Bekir Karaarslan, kanunen yasak olmasına rağmen alınan ücretlerin geri alınabileceğini söyledi.
Özel hastaneler, artan sayıya kaliteye bağlı olarak vatandaşın tercihi haline geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı hastaneye muayene giden sigortalı 80 liraya kadar katkı payı ödüyor.

Özel hastaneler ayrıca SGK’nın ödediği tedavi ücretinin yüzde 200’ü kadar fark ücreti de talep edebiliyor. Hal böyle olunca özel hastanelerde muayene olanlar, alınan fazla ücretlerden şikâyetçi oluyor.

Pozitif Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Doç. Dr. Bekir Karaarslan, özellikle Covid-19’un tanı tedavisinde özel hastanelere giden vatandaşlardan fahiş denilebilecek ücretlerin alındığını, bunun yasal olmadığını söyledi.

“Ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz”

Doç. Dr. Karaarslan, “Bağımsız olarak Adli Tıp Uzmanı olarak çalışıyorum. Hasta haklarıyla ilgili Pozitif Hasta Hakları Derneği kurduk. Derneğimizin asıl amacı ise sağlık alanında yaşanan kötü uygulamalarla ilgili mağdur olan hasta hasta yakınlarına ücretsiz danışmanlık yapmaktır. Kısa sürede çak sayıda çalışmalar yapmaya başladık. bir dernek olmamıza rağmen mağdur vatandaş sayımız bayağı fazladır. Sağlık camiasında ciddi sıkıntı ve problemlerin olduğunu bildiğim, gördüğüm ve birebir yaşadığım böyle bir dernek kurma ihtiyacı hissettim. Sağlık alanındaki kötü uygulamalar nedeniyle mağdur olan vatandaşları bulup onlara ücretsiz bir şekilde yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Tamamen ücretsiz bir şekilde danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eğer gerçekten bir mağduriyet söz konusu ise mağduriyetlerinin giderilmesi adına her türlü yardımı yapmaya çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız avukatlarımız da var. Bu arkadaşlarımız da hukuki destek veriyorlar.” diye konuştu.

“VATANDAŞLARDAN FAHİŞ DENİLEBİLECEK ÜCRETLER ALINIYOR”

Covid-19’un tanı tedavisinde özel hastanelere giden vatandaşlardan fahiş denilebilecek ücretlerin alındığını kaydeden Karaarslan, bu ücretlerin kanunen yasak olmasına rağmen alındığını söyledi. Karaarslan, “Özel hastanelerde alınan fazla ücretlerin de geri alınması biz gerekli girişimleri başlatıyoruz. Vatandaşlarımızı özel hastanelere ödemiş oldukları fazla ücretler konusunda hem uyarıyor hem de geri alınması için başvuruda bulunmaları yönünde uyarıyorum.” dedi.

“KÖTÜ MUAMELE ŞİKÂYETLERİ ÇOK FAZLA”

Karaarslan, olarak şunları söyledi; “Bize en çok kötü muamele şikâyetleri geliyor. Hekimlerden hasta bakıcılardan şikâyetler geliyor. Özellikle cerrahi alanlarda yapılan ameliyatlarda hastaların mağdur olduğunu, ölüm ve sakatlığa kadar varan durumlar olduğu yönünde şikâyetler geliyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: