Ajans News Haber

Koronavirüs aşısının yan etkisi korkutuyor: Felç, beyin hasarı, kalp krizi, akciğer embolisi
107 Okundu
02 Mayıs 2024 - 10:44

AstraZeneca, Covid aşısıyla ilgili toplu bir davada birden çok iddiayla karşı karşıya. Bazı davacılar yakınlarını kaybettiklerini, bazılarıysa aşının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını iddia ediyor.

BBC’ye konuşan Leigh Day Hukuk Bürosundan Sarah Moore, “Bu genel nedenselliğin önemli bir kabulüdür; yani AstraZeneca aşısının özellikle TTS ve VITT’ye neden olabileceği gerçeğinin. Resmi savunmalarda bu konudaki tutumlarını değiştirmeye karar vermeleri önemli” diyor.

Adil tazminat ve bir miktar mali güvence kazanmaya çalıştıklarını söyleyen davacılar için bu kabul, kendilerine daha fazla ödeme yapılmasının önünü açabilir.

Salı günü BBC‘ye bir açıklama yapan AstraZeneca, Covid aşısının TTS ve VITT ile ilişkisi konusundaki iddialara yanıt vermedi.

Şirketin açıklamasında, “Klinik araştırmalardaki kanıtlara ve gerçek dünya verilerine bakıldığında, AstraZeneca-Oxford aşısının kabul edilebilir bir güvenlik profiline sahip olduğu sürekli olarak gösterilmiştir ve dünya çapındaki düzenleyiciler, aşılamanın faydalarının son derece nadir potansiyel yan etkilerin risklerinden daha ağır bastığını sürekli olarak belirtmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.