Ajans News Haber

Diyarbakır’da YAPILAN NÜKLEER TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI

Diyarbakır’da YAPILAN NÜKLEER TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
129 Okundu Okundu
11 Haziran 2022 - 18:48

DİYARBAKIR ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİNDE YAPILAN NÜKLEER TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI.
Diyarbakır Çocuk hastalıkları Hastanesi 2022 yılı Hastane Afet ve Acil durum planı (HAP) çerçevesinde, Kimyasal- Biyolojik- Radyolojik -Nükleer (KBRN) tatbikatı gerçekleştirildi.
Bir kimyasal maddeye maruz kalınması durumunda karşılaşılabilecek riskleri ortaya çıkarmak, olay karşısında alternatif çözümler bulmak ve oluşulabilecek aksaklıkları engellemek amacı ile Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi idarecileri ve personeli , AFAD, Kamu Hastane Hizmetleri Başkanlığı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) , Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Ekipleri ile ortaklaşa masa ve saha tatbikatı yapıldı.
Senaryo gereği ; 17 yaşında erkek hasta elinde böcek ilacı ile Çocuk Acil Triaj bölümüne söz konusu maddenin üstüne döküldüğünü ifade etti. Vücudunun kaşındığını ve burnunda yanma,öksürük, göz yaşarması olduğunu söyledi. Triyaj biriminde çalışan görevli personelde de göz yaşarması ve nefes darlığının oluşması ile olayın KBRN olduğunun farkına varıldı.Triajda çalışan personel durumu Acil servis sorumlu hekimine bildirildi.Olayın hastane yönetimine bildirilmesi ile oluşan kimyasal yayılma karşısında ilgili birimlerin ve paydaş kurumların olay anında nasıl davranmaları gerektiği ,olay esnasında kimin nasıl bir sorumluluk üstleneceğinin değerlendirilmesi adına hazırlanan senaryo başarı ile gerçekleştirildi.

Haber: Cihat TOPRAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: