Ajans News Haber

Bilim insanları dişleri yeniden çıkarmanın yolunu buldu!

Bilim insanları dişleri yeniden çıkarmanın yolunu buldu!
67 Okundu Okundu
03 Nisan 2021 - 14:13

Japon bilim insanları, dişleri yeniden büyütmenin bir yolunu bulduklarını iddia etti.USAG-1 adlı bir genin etkisini engelleyerek, antikor, belirli büyüme faktörlerinin kullanılabilirliğini artırıyor sonunda bir dizi dişin çıkmasına yardımcı olabilir.

Çalışmalarını Science Advances dergisinde yayınlayan bir araştırma ekibi, dişini kaybeden farelerin genetiğini nasıl değiştirdiklerini anlattı. Bununla birlikte, hamile farelere USAG-1 antikoru enjekte edildiğinde, yavrular arasında normal diş gelişimiyle sonuçlandığı belirtildi. Ayrıca bilim insanları, antikorun tek bir uygulamayla normal farelerde tamamen bir dişin büyümesini sağladığını dile getirdi.

Kyoto Üniversitesi Fukui Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, gen-1 veya USAG-1 ile ilgili belirli bir antikorun, doğuştan diş sorunu olan farelerde dişlerin büyümesini sağlayabildiklerini duyurdular.

Çalışmanın baş yazarlarından biri olan Kyoto Üniversitesi Tıp Fakültesi kıdemli öğretim görevlisi Katsu Takahashi, diş gelişimi gerekli temel moleküllerin belirlendiğini söyledi.

Habertürk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: