Ajans News Haber

Vergi ve borç yapılandırmasına ilişkin yasa yayımlandı

Vergi ve borç yapılandırmasına ilişkin yasa yayımlandı
17 Okundu Okundu
10 Haziran 2021 - 13:21

Sigorta primleri, vergi cezaları, çek, protestolu senet, kredi kartı KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yasaya göre, vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları belediyelerin su alacakları, emlak çevre vergisi, motorlu taşıt vergileri, otoyol ve köprü cezaları yeniden yapılandırılabilecek.

Düzenlemeyle, 2016-2020 yılları arası matrah artırımı imkanı getirildi. Matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021 yılına devreden zararlarının %50’si silinecek. Dava safhasındaki kesinleşmemiş amme alacakları da yapılandırılacak.

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı diğer kredi borcu sahiplerinin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık’a kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde bu durum kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

İlk taksit ödemeleri Eylül ayı sonuna kadar yapılabilecek olan yapılandırma 31 Ağustos’a kadar başvuru yapılması gerekiyor. Yapılandırmadan 30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yararlanabilecek. 

Reuters

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: