Ajans News Haber

IMF, Türkiye’ye 6,4 milyar dolar verecek

IMF, Türkiye’ye 6,4 milyar dolar verecek
79 Okundu Okundu
27 Haziran 2021 - 11:20

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) üye ülkelerin merkez bankalarına toplamda 650 milyar dolarlık IMF parası (SDR-özel çekme hakları) aktarması planında son aşamaya gelindi.

IMF İcra Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıda, üye ülkelere toplamda 650 milyar dolarlık IMF parası (SDR) aktarımı teklifine onay verdi. Ağustosta gelmesi beklenen nihai onay sonrası Türkiye Merkez Bankası (TCMB) brüt rezervlerine yaklaşık 6,4 milyar dolar eklenecek. TCMB’nin yükümlülükler hariç net rezervi ise ekside olmaya devam edecek.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırarak aktardığına göre, dün Kristalina Georgieva başkanlığında toplanan IMF İcra Kurulu, 25 üyenin tamamının oyuyla teklife onay verdi.

Teklif, pandemiyle mücadelede üye ülkelere bir kaynak oluşturmayı öngörüyor.

Teklifin son olarak 190 üye ülkenin maliye bakanları ya da merkez bankası başkanlarının katılımıyla toplanacak guvernörler kurulunda nihai onayı alması bekleniyor.

IMF Başkanı Georgieva, nihai onay ağustos ayına işaret etmişti.

650 milyar dolarlık IMF parası aktarımı, kurumun tarihinde üye ülkelere yaptığı en büyük kaynak aktarımı olacak. Küresel likiditeyi artırmayı hedefleyen IMF, esas olarak gelişen düşük gelirli ülkelerin borçlarını çevirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Teklif, IMF ve Bankası’nın bu yılın nisan ayı başında yaptığı bahar toplantılarında gündeme gelmiş destek almıştı. IMF yönetiminde en fazla ağırlık sahibi ülke olan de, teklife destek vermişti.

Önerinin hayata geçmesi durumunda, Türkiye’ye ülke kotası doğrultusunda 6 milyar 370 milyon dolarlık IMF parası (SDR) aktarılacak. Bu para da TCMB brüt rezervlerine eklenecek.

Ülke kotası en yüksek ülke olan ABD, rezerv aktarım planı gerçekleşirse 113,4 milyar dolarlık IMF parası aktarılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: