Ajans News Haber

Dünya Down Sendromu Günü

Dünya Down Sendromu Günü
11 Okundu Okundu
21 Mart 2021 - 16:16

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down Sendromu, 21. kromozomda 2 yerine 3 adet kromozomun bulunması ile ortaya çıkıyor. Down Sendromlu bireylerde 46 yerine 47 kromozom bulunuyor.

Down Sendromlu bireylerde görülen bazı belli başlı özellikler var. Bu özellikler çekik küçük gözler, kısa parmaklar, basık burun, kıvrık serçe parmaklar, avuç içinde tek çizgi, kalın ense, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması olarak tanımlanır. Down Sendromlu bireylerde bu özelliklerin hepsi ya da birkaçı görülebilir.

Birleşmiş Milletler, 2011 tarihinde “21 Mart” tarihini Down Sendromu Farkındalık Günü olarak ilan etti. Milyonlarca kişi, toplumları bilinçlendirebilmek farkındalık yaratabilmek adına 21 Mart gününde Down Sendromu hakkında paylaşımlar yapıp bilgiler veriyor. Down Sendrom’u, 21. kromozomun 2 tane yerine 3 tane olması ile ortaya çıkıyor. Sonuç olarak 46 yerine 47 kromozoma sahip olan bireyler, Down Sendromlu olarak adlandırılıyor. Down Sendromu’na sahip bireyler, uygun ile toplum içerisinde her birey gibi yer edinebiliyor.

DOWN SENDROMU BİR HASTALIK MI?

Down Sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılık olarak literatürde yer almaktadır. Down Sendromu, bir hastalık olmadığı bir tedavisi bulunmaz. Down Sendromlu bireyleri topluma adapte edebilmenin yolu eğitimden geçer.

Down Sendromlu çocuklar, farklı yeteneklere, zeka seviyelerine kişiliğe sahiptir. Down Sendromlu çocuklar, erken programları, dil terapisi, fizyoterapi, alternatif terapiler ve oyun grupları ile kendilerini bulabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: