Ajans News Haber

Vali Su: “Organize Sanayi Bölgelerimizde 450 Firma Yer Bekliyor”
119 Okundu
27 Temmuz 2023 - 18:30

Vali Ali İhsan Su, “Ticarette Yeni Fırsat; E Ticaret” toplantısında iş insanlarıyla bir araya geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve Trendyol iş birliğinde “Ticarette Yeni Fırsat; E Ticaret” toplantısı düzenlendi.

Divan Otel’de düzenlenen toplantıya firma yetkilileri, kurum müdürleri ve iş insanları katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Ali İhsan Su kentte yatırım için bekleyen 450 firma olduğunu kaydetti.

Diyarbakır’ın her sektörde önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Vali Ali İhsan Su konuşmasına şöyle devam etti:

“Özellikle ilimizde huzur ve güvenlik iklimi ticareti ve ekonomiyi çok hızlı bir şekilde harekete geçirmiş durumda. Her sektör gerçekten kendi alanında çok büyük bir ivme kazanmıştır. Organize Sanayi Bölgelerimizde (OSB) 450 firmamız yer bekliyor. 1’nci OSB, 9 bin dönümün üzerinde, şimdi 2 bin dönümün üzerinde ekleme yapıyoruz. Tekstil OSB, oraya da ek yapıyoruz. Yeni bir OSB kurduk, Karacadağ OSB yaklaşık 3 bin dönüm. Oranın da alt yapı ihalesi yapıldı. Bizden yer talep eden iş insanlarımıza buralardan yer verebileceğiz. İlimizde müthiş bir potansiyelimiz var, bunu değerlendirmek içinde yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bütün bunlarla beraber Diyarbakır’ımız, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapısı konumunda. Bu anlamda ülkemizin en büyük lojistik merkezini de Diyarbakır’ da kuruyoruz. Bütün bunlar hızlı bir ticaret akışını da beraberinde getiriyor.”

E-Ticaretin önemli, bir fırsat olduğunu belirten Vali Su şunları aktardı:

“2 bin 500 firma Diyarbakır’ımıza E-Ticaret yoluyla ticaret gerçekleştiriyor. Halen 100 milyon TL değerinde olan ürün satışının daha da artmasının önünde hiçbir engel yok. Yeter ki gayret edelim. Bu toplantının, daha çok insana istihdam sağlanmasını temenni ediyorum.”

Toplantıda daha sonra, Trendyol Satış ve İş geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil E-Ticaret’teki gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Haber: Hülya TOPRAK

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.