Ajans News Haber

Eşyalarını Tahliye Edemeyen Bina Sakinleri Oturma Eylemi Başlattı
85 Okundu
07 Mart 2023 - 12:03

İl genelinde az, orta ve ağır hasarlı 5 bin 898 bina tespit edilirken, ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşın bir kısmı da eşyalarını tahliye ediyor. Ağır hasarlı binalar arasında yer alan Merkez Yenişehir İlçesi Kurtismailpaşa 6. Sokaktaki Kalender 5 apartmanı sakinleri, 1 aydan bu yana ağır hasarlı evlerinden eşyalarını tahliye edemedi.

Yenişehir Kaymakamlığı, Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği ve AFAD İl Müdürlüğü’nden herhangi bir sonuç alamayan 28 aile oturma eylemi başlatarak, mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiler.

“İLGİLİ KURUMLARDAN SONUÇ ALAMADIK”

Bina sakinleri adına konuşan Şahin Çetin, Bina sakinleri olarak şimdiye kadar Kaymakamlık, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne kadar yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarının altını çizerek, “Bina sakinleri olarak ev kiraladık ve şimdi boş evin kirasını veriyoruz. Gidecek yeri olmayan insanlar var. Resmen göçebe hayatı yaşıyoruz. Ve gittiğimiz tüm yetkili kurumlar kapıları yüzümüze kapatıyor. Artık bu sorunumuza bir çözüm getirsinler. 28 aile olarak burada mağduruz. Mağduriyetimizin biran önce giderilmesini talep ediyoruz. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bize 2.5 ay beklememizi istedi. AFAD yetkilileri de, Yapacakları bir şey olmadığını söylüyor.

“EŞYALARINI TAHLİYE EDEN ÇOK SAYIDA AĞIR HASARLI BİNA VARKEN…”

Ama emsal olarak Diyar Galeria Sitesinin yanındaki iki blok çok ağır hasarlı olmasına rağmen eşyaları tahliye edildi. Cezaevi, iskanevleri, Koşuyolu, Bağlar’ın bir kısmı ağır hasarlı tüm binalarda vatandaşlar eşyalarını almalarına rağmen Bizim binada öyle bir durum olmamasına rağmen eşyalarımızı alamıyoruz. Bunun nedeni nedir? Mağduriyetimiz biran önce giderilsin. Hiçbir yetkili bize kapı açmıyor. Ve olumlu bir şey söylemiyor. Bugün git yarın gel meselesine döndü. Bir resmi kurum topu başka bir resmi kuruma atıyor” diye konuştu.
Bina sakinleri, eşyalarının tahliye edilene kadar oturma eylemine devam edeceklerini sözlerine eklediler.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.