Ajans News Haber

Dünya Mirası Sur’da 98 burçtan 70’inin restorasyonu tamamlandı
119 Okundu
17 Eylül 2023 - 13:07

Diyarbakır Surları’nın restore edilerek eski ihtişamına kavuşması için 3 yıl önce başlayan çalışmalar etap etap ilerliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Diyarbakır Surları’nın gelecek nesillere aktarılması ve turizme kazandırılması amacıyla başlatılan restorasyon çalışması sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu bilim komisyonu ve alanında uzman kişilerden oluşan danışma kurulunca titizlikle kontrol ediliyor.

8 etabın ihalesinin yapıldığı çalışmalarda, bugüne ulaşan 98 burçtan 70’inin restorasyonu tamamlandı.

DBB Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Surları’nın hem ülke hem de dünya için kıymetli bir eser olduğunu söyledi.

Surların, Çin Seddi’nden sonra en görkemli tarihi eserlerden biri olduğuna işaret eden Çiftçi, bu eserin gelecek nesillere taşınması ve turizme kazandırılması amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Çiftçi, “Büyükşehir Belediyesinin ‘Surlarda Diriliş’ mottosuyla başlattığı restorasyon süreci aslında son 300 yılda yapılan en büyük restorasyon süreci. Cumhuriyet tarihinin en büyük restorasyon süreci. Daha önce Kültür Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan ve tamamlanan 17 burç vardı. 53 burç da ilk 8 etap kapsamında ihale edildi. Dolayısıyla 70 burç restorasyon sürecinden geçmiş oldu. Toplamda ayakta kalan ve bize ulaşan 98 burç var. 28 burcun da önümüzdeki süreçlerde ihale edilmesiyle surların tamamı restore edilmiş olacak.” diye konuştu.

Çiftçi, projeye uygun hareket edilmesi gerektiğini belirterek, “Çok güzel bir işçilik, sanat var. Büyük bir hassasiyet ve gayretle çalışmalar yapılıyor. Yapılan bütün çalışmalar koruma kurullarından izin alınarak, bilim heyetinin kontrolünde yapılıyor. Bu hassasiyet nedeniyle çalışmalar uzun zaman alıyor. Her bir etap ihale için 500 gün süre veriliyor. 2 veya 2,5 yıl içinde restorasyonun bitirilmesi hedefleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber: Cihat TOPRAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d