Ajans News Haber

DTSO Silvan’da Üyeleriyle Buluştu!
109 Okundu
09 Nisan 2023 - 12:07

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Üye buluşmaları ve İftar Yemeği organizasyonu kapsamında Silvan’da üyeleriyle bir araya geldi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Oda Organları, Üye Buluşmaları ve İftar Yemeği organizasyon öncesinde Silvan’da esnafı ziyaret etti. DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Odanın faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Silvan’daki Dilan Düğün Salonu’nda yapılan buluşmaya DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Oda Yönetimi, Meclis Üyeleri, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Diyarbakır İş Konseyi Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu, Diyarbakır Ticaret Borsası ve Silvan’da bulunan Oda üyeleri katıldı.

Toplantıdan önce DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve beraberindekiler Silvan’da esnafı ziyaret etti.

Organizasyonda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Ekim ayında yapılan seçimin ardından ilçelere yapılan ziyaretlerin ilkini Silvan’a yaptıklarını söyledi.

DTSO olarak 21 bin üyesi olan bir Oda olarak 16 komitede hizmet verdiklerini ifade eden Kaya, Silvan’da Organize Sanayi Bölgesini faaliyete geçirdiklerinde üye sayısının da artacağını kaydetti.

Bismil, Ergan ve Silvan olmak üzere 3 ilçede temsilcilik bulunduğunu ifade eden Kaya, üyelerinin bütün işlemlerini bu temsilciliklerde gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak depremde önemli bir sınav atlattıklarını ifade eden Kaya, konuşmasına kentte yaptıkları faaliyetlere ilişkin bilgileri paylaşarak devam etti.

Kentin tanıtımına ilişin faaliyetlere değinen Kaya, Silvan’ın gastronomisinin görünür kılınması anlamında yaptıkları çalışmalara değindi.

KGF kredilerine erişimde sorun yaşandığını kaydeden Kaya, “Krediye ulaşmayla ilgili yaşadığınız sorunları bire bir aktarırsanız. Kredi akışı konusunda yaşanan sorunları çözme noktasında sonuna kadar takipçisi oluruz” dedi.

Kentteki Vize Merkezi ile 29 ülkeye vize işlemleri için Diyarbakır’dan başvuru yapıldığını belirten Kaya, ihracatçıların krediye erişiminde Eximbank’ın devrede olduğunu söyledi.

Oda bünyesinde Kadın Meclisi’nin çalışmaları sonucu kadın girişimci sayısında artış yaşandığını ve 2 bin 700 girişimci kadın sayısının daha da artacağını belirten Kaya, fuarcılık alanında yapılan çalışmalara değindi.

Kentteki 33 medeniyetin değerlerinin tescillenmeye çalışıldığına işaret eden Kaya, gastronomi turizminde Diyarbakır’ın önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve coğrafi işaretlerin yöresel ürünlerin geleceğe taşınmasında ve gündelik yaşamda ticari bir marka olması yönünde çalışmaların süreceğine vurgu yaptı.

Silvan’da yapılan gastronomi Festivaline değinen Kaya, Amida konserlerini de devam edeceklerini söyledi. Hasuni Mağaralarının UNESCO Kültür Mirası Listesine girmesi için çalışmaların devam ettiğini ancak bu çalışmalara yerel yönetimlerin de katılması gerektiğini ifade eden Kaya, ortak akla vurgu yaptı.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.