Ajans News Haber

Diyarbakır’dan Bir Gidip Bin Gelecekler
643 Okundu
06 Ekim 2021 - 17:28

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Meslek Yönetmeliği gereğince üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri ile mezunlarına ve bölge ekletmek isteyen bölgesel rehberlere yönelik olarak, Bakanlık tarafından belirlenen gezilecek yerlerden acentalarca oluşturulacak gezi programı kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni içeren her bir bölge için en az 6 (altı), en fazla 7 (yedi) tam gün olmak üzere uygulama eğitim gezisi düzenlenmektedir.

Bu kapsamda Eylül- Ekim ayları boyunca yaklaşık 2 bin katılımcının yer aldığı eğitim gezilerinde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Türkiye’nin en iyi rehberleri tarafından 650 rehber ve rehber adayına bölgenin tarihi, kültürel, doğal ve turistik değerleri ile yöresel yemekler ve gastronomisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Mevzuat gereği her bölge sonunda sınava tabii olan yapılan sınavda katılımcılar başarılı olduktan sonra yabancı dil başarı belgesi ve mezuniyet belgesi ile ruhsatname almak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunabiliyor.

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Çanakkale Rehberler Odası eski başkanı Adem BİÇER ilgili eğitim programlarının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ziyaretlerine bizzat katılım gösterdi.

Uygulama Gezisi Başlangıç Proğramına Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası ŞURO başkanı Müslüm Çoban, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp , zerzevan KALESİ ve mithras tapınağı tanıtma yaşatma ve koruma derneği başkanı CİHAT TOPRAK ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkan yardımcısı Abdullah Aydeniz katılım sağlayarak Diyarbakır’a gelen turist rehberlerine kent hakkında bilgiler verildi. Büyükşehir Belediyesinin bastırmış olduğu İngilizce Diyarbakır Rehberi dağıtıldı.

Cihat Toprak

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.