Ajans News Haber

Diyarbakır’da deprem fırsatçıları iş başında!
125 Okundu
05 Nisan 2023 - 12:54

Diyarbakır’da TOKİ’lerin inşa edildiği Bağlar ilçesi Oğlaklı Mahallesi’nde arazi fiyatları 8 katına, Yenişehir ilçesinde ise dönümü 50-60 bin liradan satılan arazi fiyatları 450 bin liraya çıkarıldı.

Diyarbakır’ı da etkileyen yıkıcı depremin ardından yüksek katlı apartmanlarda oturmak istemeyen depremzedelerin müstakil ve dubleks ev yapabilmek için kentin dışındaki arazilerle ilgili arayış içine girmesi arsa spekülatörlerini de harekete geçirdi.

Simsarlar, şehrin Şanlıurfa ile Elazığ karayolunun 40 ve 50. Kilometrelerindeki; tapu kayıtlarında hisseli, itilaflı, davalık olarak görünen ve birçok parseli Tarım ve Orman Bakanlığınca verimli tarım arazisi olarak kabul edilen arazileri; “Elinizi çabuk tutun, yakında imara açılacak.” diyerek vatandaşlara pazarlıyor.

Deprem öncesi dönümü 30-40 bin liradan satılan tarla vasıflı bu araziler için, kahve köşelerinde ‘içine ev yapabilirsiniz’ diyerek dönümünü 350-400 bin liradan satışa çıkaran değnekçiler, inandırıcı olsun diye de ceplerinde taşıdıkları basit kroki veya arazi çaplarını gösteren belgeleri tapu gibi gösteriyor.

AKP’Lİ PARLAK DUYURDU 8 KAT ARTTI

Tarlaları yüksek fahiş rakamlardan satan arsa spekülatörlerinin iştahını artırmasına neden olan bir diğer faktörün ise, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 27 bin 253 konutun inşaatına başladıklarını açıklaması sonrası, AKP MKYK üyesi Alaattin Parmak’ın TOKİ konutlarının Şanlıurfa karayolu üzerindeki Oğlaklı Mahhalesi bölgesine inşa edileceğini duyurması oldu. Bu bölgedeki susuz tarla vasıflı arazilerin de dönümü bir hafta içinde 8 kat artırıldı.

50 BİN LİRADAN 400 BİN LİRAYA ÇIKARILDI

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesine bağlı Çölgüzeli, Serapgüzeli, Talaytepe, Cumhuriyet, Yolboyu, Pirinçlik ile merkez Bağlar ilçesinin Körtepe, Yğityolu, Karacadağ, Kabahıdır, Gömmetaş, Kolludere, Gözeli, Tellikaya, Develi, Çiçekliyurt, Yeşildallı bölgeleri ve merkez Yenişehir ilçesine bağlı Alpu, Dökmetaş, Dokuzçeltik ile Nasırlar bölgelerine dubleks ve müstakil ev yapımı için arazi fiyatları 50 bin liradan 350-400 bin liraya çıkarıldı.

Aynı şekilde TOKİ’lerin inşa edileceği açıklanan Oğlaklı bölgesinde de arazi fiyatları 8 katına çıkarıldı. Dönümü 50-60 bin liradan satılan arazi fiyatları 450 bin liraya çıkarıldı.

“RESMİ MAKAMLARA SORMADAN ALMAYIN”

Belediye ve Tapu Müdürlüklerindeki yetkililer ise vatandaşları bu konuda uyanık olmaları için uyardı. Bilgi kirliliği yaratarak kulaktan dolma bilgilerle kimsenin parasını arsa baronlarına kaptırmamasını isteyen yetkililer, şu ifadeleri kullandı;

*İmar sınırında dedikleri arazilerin birçoğu arazi toplulaştırması kapsamında verimli tarım arazileri olarak geçiyor. Değil yakın zamanda önümüzdeki 50 yıl içinde bile sözü edilen yerler imara açılmaz.

*Vatandaşın deprem korkusunu fırsata çevirmek istiyorlar. Yeni mevzuat ve yönetmelikler kapsamında tarım arazisi olan bölgeler imara açılmayacak, Ancak ‘Demir girmez’ diye bilinen tarıma elverişsiz arazilerin de zemin etütlerine bakılacak.

*Yine su havzası içinde yer alan hisseli tapular var. Bu nedenle arazi çap ve ada, pafta, parsel durumlarını gösteren belgelerle resmi makamlardan bilgi ve onay almadan simsar ve değnekçilere kesinlikle para kaptırmasınlar. (Sözcü)

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.