Ajans News Haber

Diyarbakır’da 1 milyon 629 bin 52 mevsimlik çiçek ekildi

Diyarbakır’da 1 milyon 629 bin 52 mevsimlik çiçek ekildi
39 Okundu Okundu
03 Nisan 2021 - 11:22

Büyükşehir Belediyesi, yeşil alan ve meydanlara tamamı kendi tesislerinde ürettiği farklı türlerde 1 milyon 629 bin 52 mevsimlik yazlık ve kışlık çiçek dikti.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, kentin daha estetik bir görünüme kavuşması park, meydan, yeşil alanlar ve kavşaklarda peyzaj çalışmalarını 17 ilçede planlı bir şekilde sürdürüyor.

Belediye ekipleri, kentin ilk görünen yüzü olan uluslararası havaalanın yer aldığı Kamışlo Bulvarı ve tarihi ilçesine açılan Elazığ Bulvarı’nı bölgeye özgü “ağlayan gelin” olarak bilinen ters lale, gül, çiçek ve farklı türde ağaçlarla süsledi.

Paşa Camii Muhammedi güllerle süslendi

ilçesinde turistlerin ve vatandaşların uğrak yeri olan tarihi mekânların bulunduğu alanlara da büyük önem veren ekipler, özellikle Paşa (Kurşunlu) Camii, İçkale ve Keçi Burcu çevre düzenlemesinde estetik bir görünüm elde etmek yüzlerce ağaç, binlerce mevsimlik çiçek ve çalı dikti.

Büyükşehir Belediyesi, yeşillendirme çalışmalarında kentin mevsim ve doğasına uyum gösteren farklı türde ve renkte gül fideleriyle kavşak, park ile refüjleri süsledi. Ekiplerin diktiği 22 bin 965, kurum ve vatandaşlara dağıttığı 4 bin gül sayesinde Diyarbakır, caddeleri itibariyle gül kokacak.

Muhammedi türündeki gülleri daha çok Paşa Camii çevresine diken ekipler, meylan güllerini ise kentin farklı meydan, kavşak, refüj ve bulvarlarında değerlendirdi.

Büyükşehir’den yerel üreticiye destek

Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır ile Şanlıurfa arasında yer alan ’a özgü ağlayan gelin olarak bilinen 80 bin ters lale satın alarak yerel üreticiye ekonomik anlamda destekte bulundu. Ters laleler dışında 150 bin diğer türde laleler, Kamışlo Bulvarı, Tekel Caddesi ve Elazığ Bulvarı’na dikildi.

1 milyon 629 bin 52 mevsimlik yazlık ve kışlık çiçek dikildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Haziran 2020-1 Mart 2021 tarihleri arasındakavşak, refüj, yeşil alan ve meydanlara farklı renk ile türlerde 306 bin 528 adet kadife, 131 bin 350 zinnia, 67 bin 600 petuntya, 229 bin 100 lale soğanı, 660 bin 40 süs lahanası ve 234 bin 434 menekşe olmak üzere toplam 1 milyon 629 bin 52 adet mevsimlik yazlık ve kışlık çiçek dikti.

2 milyon çiçek toprakla buluşacak

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, yaz aylarında farklı renk ile türlerde kendi tesislerinde ürettimine başladığı 2 milyon mevsimlik çiçeği toprakla buluşturacak. Ekipler, üretilen mevsimlik, yazlık çiçekleri merkez ve kırsal ilçelerde ihtiyaç duyulan alanlara dikecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: