Ajans News Haber

Diyarbakır’da 1 Eylül Barış Mitingi Düzenlendi
82 Okundu
03 Eylül 2023 - 14:15

Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı’nda ‘Toplumsal barış için eşit ve özgür yaşam’ sloganıyla miting düzenlendi.

Mitinge Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk,  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, milletvekilleri ve binlerce kişi katıldı.

Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, mitingde yaptığı konuşmada, barışın sadece masalarda imzalanan bir anlaşma olmadığını belirterek, “Bu ülkede yaşayan bütün ana dillerin, kimliklerin, halkların eşit yaşamasıdır. Barış çok dillidir, kültürlüdür ve inançlıdır. Dolayısıyla hiç kimse barışı tekçiliğe, tek kimliğe sığdıramaz. Bizim mücadelemiz, onurlu bir barış tesis edilinceye kadar devam edecek” dedi.

‘BARIŞ MUHATAPLARIYLA OLUR’

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına konuşan Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Abbas Şahin,  katılımcıları selamladı. Şahin, “Burada daha güzel şeyler söyleyebilirdik. Barış Anneleri barış için hayatını kaybediyor. Hasta tutsaklarımız cezaevlerinde yaşamlarını yitiriyor. Bu halka söz verdik, bu topraklara barış getireceğiz. 100 yıldır bu topraklarda kan ve gözyaşından başka bir şey görmedi. Bu toprakların onurlu barışa ihtiyacı var. Barışın muhatapları da belli. Son 8 yıldır tecrit uygulanıyor, bu tecrit son 2,5 yıldır da mutlak bir şekilde sürüyor. Biz dedik ki bu ülkeye barışı getireceğiz. Bu sözümüzü gerçekleştireceğiz. Toplumsal barış için önce eşitlik ve özgürlük olacaktır. Onurlu barış muhataplarıyla olacaktır. Biz bunu sağlayacağız” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d