Ajans News Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden ‘Maket’ açıklaması
436 Okundu
11 Mayıs 2021 - 16:08

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı havaalanı kavşağında yapılan maketlerle ilgili olarak ihalenin 12 Kasım 2021’de yapıldığını ve en düşük teklifi veren firmanın ihaleyi kazandığını bildirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının gündeme taşıdığı havalimanı kavşağı peyzaj düzenlemeleri kapsamında alana yerleştirilen maketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereğinin duyulduğu belirtildi.

Diyarbakır Havalimanı Yonca Kavşağı; Diyarbakır’da başlayan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları kapsamında düzenleniyor. Diyarbakır’a gelecek misafirlerin ilk karşılaştığı alanda başlayan, Ocak ayında başlayan 170 bin metrekare çevre düzenlemesi kapsamında altyapı çalışmalarının önemli kısmı tamamlandı. 

Tüm alana sulama ve drenaj sistemi yapıldı. Alan, ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek dikimine uygun hale getirildi.   

27 farklı türde 3 bin 500 ağaç ve 55 bin çalı dikimi yapılan alana 120 bin metrekare çim serimi yapıldı. Sulama sisteminin sürekli çalışması için 350 ton kapasiteli 2 su deposu kuruldu. Devam eden çalışmalar kapsamında 20 bin çalı dikimi ve 50 bin metrekare ilave çim serimi ile kavşak daha da güzelleştirilecek. Kavşakta maketler de olacak Diyarbakır Kültürü’nün bazı değerlerine havaalanı kavşağında maket olarak yer verilecek. Yerel görseller esas alınarak hazırlanan maketler, yerlerini almaya başladı. Diyarbakır Halay Ekibi, Karpuz ve Çocuk, Bakır İşleyen Usta, Kadayıfçı ve Hasır Bilezik maketleri yerlerine yerleştirildi.170 dönümlük alana, Diyarbakır’ın tarımın ve hayvancılığın anavatanı olduğunu göstermek amacıyla tematik maketler de yerleştirilecek. Çalışmaların Temmuz ayında tamamlanması hedefleniyor.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.