Ajans News Haber

Diyarbakır Burçları’na ‘hassas’ dokunuş

Diyarbakır Burçları’na ‘hassas’ dokunuş
43 Okundu Okundu
01 Ocak 2022 - 11:48

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin surlarda yürüttüğü restorasyon çalışmalarında Dağkapı Burçları’ndaki beton tonozlar çelik halat ve karot kesim yöntemi ile titizlikle sökülüyor.

Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır Surları’nı gelecek nesillere taşımak amacıyla “Surlar’da Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlattığı restorasyon çalışmaları devam ediyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca, yerli ile yabancı turistlerin uğrak mekânı olan kentin merkezi konumundaki Dağkapı Meydanı’nda yer alan Dağkapı ve Tek Beden olarak bilinen 1, 2, 5 numaralı burçlar ile 7 ve 8 numaralı burçlarında çalışmalar sürüyor.

Beton döşemeler yapıya zarar verilmeden sökülüyor

Ekipler, restorasyon çalışmaları kapsamında Mervani Mescidi’nin teras katında statik açıdan dayanımları düşük durumda olan betonarme döşeme ve betonarme tonozların sökümünü yaparak yenileme çalışmalarına başladı. Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onaylı projelerine uygun olarak yapıya zarar vermeyecek şekilde çalışan ekipler, çelik halat ve karot kesim yöntemleri kullanılarak işlemi gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, yaptığı restorasyon çalışmalarıyla kentin tarihi ve turistik değerlerini ön plana çıkarmayı hedefliyor.

İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: