Ajans News Haber

Bismil’de zabıta ekiplerinden fahiş fiyat denetimi

Bismil’de zabıta ekiplerinden fahiş fiyat denetimi
104 Okundu Okundu
16 Şubat 2021 - 14:50

Bismil Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından, fahiş fiyat artışlarına yönelik ilçe tüm marketlerde rutin olarak denetim yapıyor.

Son dönemde girdi maliyetlerindeki artış bahanesiyle fahiş zam yapan firmalara karşı hem devlet hem de vatandaş topyekun mücadeleye girişirken, Bismil Belediyesi de bu konuda denetimlere hız verdi. Bismil Belediyesi Zabıta ekipleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri gereğince, ilçede faaliyet gösteren iş yerlerinde, marketlerde ürünlerin fahiş fiyattan satılabilmesinin önüne geçebilmek ve vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi.
Zabıta ekipleri, marketlerde rafları dolaşıp etiketleri inceleyerek fahiş fiyat artışı, gramaj eksikliği, etiket denetimi yaptı. Özellikle gıda ve temizlik ürünlerde fiyat artışlarının önüne geçmek denetimlerini sıklaştıran Bismil Belediyesi zabıta ekipleri, reyon fiyatı ile kasa fiyatı kontrolleri yaparak güncel fiyatları kayıt altına alıyor.

Başkan Türkmen “Denetimlerimiz Devam Edecek”

Kendi sorumluluk sahalarında ekiplerin gün ve saat belirlemeden ani denetimler yaparak haksız ve fahiş fiyat uygulamasının önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Hamza Türkmen, “ salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde Bismil Belediyesi zabıta ekipleri, kendi sorumluluk sahasındaki marketlerde denetimlerini sıklaştırdı. Özellikle son günlerde kamuoyunda büyük tepkilere neden olan fahiş fiyat uygulamaları nedeni ile ekiplerimiz denetimlerini daha da sıklaştırarak olası fiyat artışlarının önüne geçmeye çalışıyor. Zabıta ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde ortaya çıkan bir fahiş fiyat uygulaması var ise gerekli tutanakları tutarak, Ticaret İl Müdürlüğüne sevk ediyoruz. Vatandaşlarımızın da bu tür şikayetleri olduğu taktirde Belediyemiz zabıta birimine başvurabilirler” dedi.

tedbirleri kapsamında da uyarılıyor”
Marketlerde gerçekleştirdiği denetimler ile vatandaşların mağduriyetinin de önüne geçen Bismil Belediyesi zabıta ekipleri, marketlerin vatandaşlara ürünlerini fahiş fiyattan satarak vatandaş üzerinden haksız kazanç elde etmemesi ürünün yer aldığı reyonda fiyat etiketinin olup olmadığını denetliyor. Zabıta ekipleri denetimler sırasında sık sık vatandaşlar ve işletme yetkililerine tedbirleri kapsamında uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirmeler de yapıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: