Ajans News Haber

Bağlar’da bölgede yetişen ilim ve bilim adamlarının isimlerini parklarda yaşayacak

Bağlar’da bölgede yetişen ilim ve bilim adamlarının isimlerini parklarda yaşayacak
48 Okundu Okundu
14 Mart 2021 - 12:39

Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi, kendi imkanlarıyla inşa ederek vatandaşların hizmetine sunduğu park yeşil alanlara Belediye Başkanı Hüseyin ’nun talimatıyla bölgede yetişip dünyaca tanınan önemli ilim insanlarının isimlerini vererek, bölge halkının takdirini kazandı. Belediyenin binalarına da bölgeden yetişen alim ve ilim insanlarının portre, hayat hikayeleri ve sözleri işlendi. Kudüs’ü fetheden Selahaddin Eyyubi, ilim ve bilim adamı Ahmed-i ve Şark Bülbülü lakaplı Celal Güzelses gibi isimlerin genç nesiller tarafından benimsenmesini istediklerini belirten Başkan Hüseyin Beyoğlu, tarih ve değerlere ilgisi olmayan ucubeleri dikmek yerine hakiki değerlerin çocuklar tarafından bilinmesini istediklerini kaydetti.

Başkan Beyoğlu, “Şehrin her tarafına bölgenin tarihi kültürü ile ilgisi olmayan ucubeler dikerek şehrin estetiğini bozmak yerine hakiki değerlerin isimlerini yaşatmayı uygun bulduk. Çok sayıda teşekkür mesajı aldık, Selahaddin Eyyubi, Celal Güzelses, Ahmed-i ve diğer değerlerimiz. Bunların hepsinin ilim, bilim, sanat ve gönül dünyamızda müstesna yerleri var. Bu milletin hakiki özü ve değerleri bunlardır. Halkımızla hiçbir ilgisi olmayan ve bölgemizi yansıtmayan ucubeler dikmek yerine eserlerimize kendi değerlerimizin isimlerini verdik. Halkımız bu kararlardan çok memnun. Yüzlerce teşekkür mesajı alıyoruz. Bundan sonra hayata geçireceğimiz eser ve projelere de yine bölgemizde yetişip ülkemize ve dünyaya mal olan değerlerimizin isimlerini vereceğiz” dedi.

Bağlar Belediyesi, belediye binalarının içini de bölgede yetişen ilim, sanat bilim insanlarının portre, hayat hikayeleri ve anlamlı sözleriyle donattı. Medeniyetlerin beşiği olan bir bölge olduklarını anlatan Beyoğlu, “Bölgemizde yetişen ve maalesef zamanla unutturulan değerlerimiz var. Birer derya olan bu isimlerin çoğu nesiller tarafından bilinmiyor. Binalarımızı Ahmed-i Hani, Molla Ahmed-i Ceziri ve diğer değerlerimizin portre ve sözleriyle donattık. Kendi tarihini ve kültürünü unutan toplumlar yozlaşır. Bizim gayemiz bunun önüne geçmektir” diye konuştu.

Serdar ÖZDEMİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: