Ajans News Haber

BAĞLAR BELEDİYESİ’NDEN GERİ DÖNÜŞÜM VE KATI ATIK REKORU

BAĞLAR BELEDİYESİ’NDEN GERİ DÖNÜŞÜM VE KATI ATIK REKORU
39 Okundu Okundu
10 Ocak 2022 - 13:56

Diyarbakır Bağlar ilçe Belediyesi, ilk kez uyguladığı giysi geri dönüşüm projesi sayesinde okul çevreleri ve işlek noktalara bırakılan konteynerler sayesinde 2021 yılında 17 bin 310 tekstil ürününü toplayarak geri dönüşüme kazandırdı.
Geçen yıl 4 milyon 728 bin olan ambalaj atıkları ise 5 milyon 720 bin 380 kilograma yükseltilerek rekor bir başarıya imza atıldı.


Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, elde edilen başarıdan dolayı hem belediyenin ilgili birimlerine hem duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür etti.


Geri Dönüşümde Büyük Başarı Sağlandı
Diyarbakır’da 2019 yılında Diyarbakır’da sıfır atık belgesi alan ilk belediye olan Bağlar Belediyesi, 12 Temmuz 2019 tarihli 30829 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında çalışmalarına devam ederken, bu alanda başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.
Belediyenin ,Çevreyi koruma bilincini geliştirmek ve ilçede katı atık depolama alanına giden çöp miktarını azaltmak için uyguladığı Ambalaj Atıkları Toplama Projesi’nde 2021 yılında 5 milyon 720 bin 380 kilogram ambalaj atığı ve katı atık toplanarak geçen yıla göre yüzde 30’dan fazla başarı sağlandı.
Kağıt, karton, cam, metal, plastik, kompozit gibi ambalaj atıklarının belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firma tarafından çöpten ayrı toplanmasını sağlayan Bağlar Belediyesi, 1 çevre koruma mühendisi ve 5 çevre koruma teknikerinin gözetiminde yapılan çalışmalarla geri dönüşüm konusunda önemli bir başarıya imza atarak hem esnafların hem vatandaşların çevre koruma konusunda bilinçlendirilmesini sağladı.


Tekstil Ürünleri Projesine Halktan Destek
Kullanılmış kıyafet, ayakkabı, kemer,çanta ve benzeri kullanılmış tekstil ürünlerinin kaynağından ayrı ayrı olarak toplanarak geri dönüşüme kazandırılması amacıyla başlatılan “Tekstil Ürünleri Geri Dönüşüm Kampanyası” da Bağlar halkından tam destek alarak yoğun ilgi ile karşılaştı.
İlk kez 2021 yılında uygulamaya konulan proje sayesinde 17 bin 310 kullanılmış tekstil ürünü toplandı. Okul çevreleri ve işlek noktalara konulan konteynerler sayesinde önemli bir sosyal sorumluluk bilincinin oluşturulması da sağlandı.
“Halkımızdan Ciddi Bir Teveccüh Oldu”


“Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ni çok önemsediklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, son üç yılda rekor bir başarıya imza atarak ilçede büyük bir değişime imza attıklarını kaydetti. Beyoğlu, tekstil ürünlerinin geri dönüşüme kazandırılmasına ilişkin projenin de ilk yılı olmasına rağmen halktan ciddi bir teveccühle karşılaştığını ifade ederek Bağlar halkına teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: