Ajans News Haber

Bağlar Belediyesinden atık başarısı

Bağlar Belediyesinden atık başarısı
59 Okundu Okundu
01 Mart 2021 - 12:41

Diyarbakır’da sıfır atık belgesi alan ilk belediye olan,Bağlar İlçe Belediyesi, 12 Temmuz 2019 tarihli 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çevre Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda ilçe sınırları içerisinde yer alan firma ve işletmeler üzerinden denetimler gerçekleştirerek eksiklerin giderilmesini sağlıyor.


Bağlar Belediyesi, geri dönüşüm temiz çevre ambalaj atıkları toplama çalışmalarına devam ederken, çevreyi korumak ilçede katı atık depolama alanına giden çöp miktarını azaltmak için uyguladığı Ambalaj Atıkları Toplama Projesinde sağladığı başarı ile dikkat çekti. Kağıt, karton, cam, metal, plastik, kompozit gibi ambalaj atıklarının belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firma tarafından çöpten ayrı toplanmasını sağlayan Bağlar Belediyesi, oluşturduğu çevre koruma ekibinin sahadaki çalışmaları sayesinde geri dönüşüm konusunda önemli bir başarıya imza atarak hem esnafların hem vatandaşların çevre koruma konusunda bilinçlendirilmesini sağladı.


Geçtiğimiz yıl atık toplamadaki başarısı nedeniyle Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgede sıfır atık belgesi alan ilk belediye olan Bağlar Belediyesi, 1 çevre koruma mühendisi ve 5 çevre koruma teknikerinin gözetiminde ilçenin her tarafında tarama yapıp 2020 yılı içerisinde 4 milyon 728 bin kilogramlık ambalaj atığının geri dönüşüme gönderilmesini sağladı.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Çevre Şehircilik Bakanlığımızın 2019 yılında bu konuda genelgesi yayımlandı. Bununla beraber belediyeler kanununa göre belediyeler katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak ile yükümlüdür. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bugüne kadar ciddi başarı sağladık. Bir yılda 7 milyon 342 bin ambalaj atığı toplamamız bunun göstergesidir. Hem geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz, hem de vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı bilinçlendirerek çevre koruma bilinci oluşturuyoruz. Hedefimiz bu başarıyı daha da artırmak olacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: