Ajans News Haber

‘2021 kırsalda altyapı yılı olacak’
453 Okundu
13 Nisan 2021 - 10:57

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında, sorunlar, çözüm önerileri, devam eden yatırımlar ve yeni projelerin masaya yatırıldığı ilçe değerlendirme toplantıları Ergani’de devam etti.

Toplantı için ilçeye gelen Karaloğlu, Makam Dağı Zülkifl Peygamber Türbesi’ni, tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü’nü ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Karaloğlu, Ergani Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada ilçenin altyapı sorunlarının çözümlersi için 430 milyon lira kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Ergani’nin üç meselesini kökten çözmek istiyoruz”

Gelişim sürecindeki ilçenin altyapı çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Karaloğlu, içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi sorununu yaptıkları planlamalarla çözeceklerini vurguladı.

İçme suyu, kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi projelerinin hazır olduğunun müjdesini veren Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi biz kaynak arıyoruz. Yaklaşık arıtma tesisi ile beraber 430 milyonluk bir kaynağa ihtiyacımız var. Su parası olarak geçen yıl 7 milyon lira toplanmış. Bu bizim topladığımız su paraları ile yapılabilecek yatırımlar değil. 430 milyona ihtiyacımız var. Bunu bulabilmek için dün biz Ankara’daydık. Perşembe günü Sayın İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Aile ve Çalışma, Gençlik ve Spor Bakanımızla toplantılar yaptık bu konuları konuştuk. Biz şimdi kredi peşindeyiz ulusal veya uluslararası uzun vade ucuz bir kredi bulup Ergani’nin bu üç meselesini kökten çözmek istiyoruz. İçme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi bitti. Bu sene Ocak ayında Sayın Cumhurbaşkanımız açılışını yaptı. Ama atık suyu da mutlaka arıtarak çevreye bırakmak durumundayız ki vatandaşımızın şikâyet ettiği o konuları yaşamayalım.”

“Kırsal yollara bin 200 kilometre asfalt sereceğiz”

Ergani 134 bin nüfusuyla vilayet potansiyeli taşıyan ve Diyarbakır’ın en önemli ilçelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Karaloğlu, kentin tamamında kırsal mahallelere de hizmetin ulaşması için çalıştıklarını belirtti.

Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Kırsalda Diyarbakır’ın tamamında 2021 bizim için altyapı yılıdır. Kırsal yollara bin 200 kilometre asfalt sereceğiz. 115 kilometresini Ergani’nin kırsal mahalle yollarına sereceğiz. İnşallah bunlar tamamlandığında kırsal mahallelerimizin yolları daha nitelikli hale gelmiş olacak.”

İlçenin Zülkifl Peygamber’in makamının bulunduğu önemli bir inanç merkezi olduğunu belirten Karaloğlu, bu önemli inanç merkezini korumak için yol ve su olmak üzere altyapı sorunlarının giderilmesi için çalışmalar yapacaklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kur’an kursu inşa ettiğini aktaran Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Bölgede kız çocuklarına dönük dini eğitim tesislerinde eksiğimiz vardı. Birini Ergani, birini de Bismil’de olmak üzere 2 yatılı Kız Kur’an kurslarının inşaatlarını bu yıl içinde tamamlayacağız. Orada eğitim alan kız çocuklarımız hem imam hatipe devam edebilecekler hem de hafızlık yapabilecekler.”

İlçenin tarihi özelliğini koruması için çalışma yapılacak

Ergani’nin tarihi anlamda bölgenin en önemli merkezlerden biri olduğunun altını çizen Karaloğlu, Hilar Mağaraları ve Çayönü’nün varlığı bunu kanıtladığını belirtti.

İlk tarımın ve hayvanların evcileştirildiği, bakır ile derinin işlendiği, metalürji faaliyetlerinin yapıldığını kaydeden Karaloğlu, Ergani’nin bu tarihi özelliğini koruması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Ağız Diş Sağlığı hastanesinin ihalesinin yapıldığını ve yakın zamanda inşaata başlayacaklarına dikkat çeken Karaloğlu, İlçe Sağlık Müdürlüğü Aile Sağlık Merkezi Verem Savaş Dispanseri ve Hizmet Merkezi içinde ihaleye çıkacaklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ergani merkezde önemli çalışmalara imza atacağını aktaran Karaloğlu,“Büyükşehir Belediyesi olarak Ergani’de ailelerin çocuklarıyla gidip dinlenebilecekleri merkez bir parkta inşa edeceğiz. İçerisinde sosyal donatılar, kafeterya ve restoran da olacak.” dedi.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.