Ajans News Haber

“15 Temmuz Şehitleri Anma Yol Bisikleti Yarışması” Düzenlendi!
76 Okundu
09 Temmuz 2023 - 12:15

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından “15 Temmuz Şehitleri Anma Yol Bisikleti Yarışması” düzenlendi.

“Sur’da Demir Atlılar” mottosuyla tarihi surlar çevresinde 5,11 kilometrelik parkurda U17 Kızlar (16 yaş ve altı) , Genç Kızlar (17-23 yaş arası) , Büyük Kadınlar (24 yaş ve üzeri), U17 Erkekler (16 yaş ve altı) , Genç Erkekler (17-23 yaş arası), Büyük Erkekler (24 yaş ve üzeri) olmak üzere 6 kategoride düzenlenen yarışamaya 116 lisanslı sporcu katıldı.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, yarışma startını vermeden önce yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bisiklet turu düzenlediklerini söyledi.

15 Temmuz 2016’da ülkeyi işgal etmek, demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen FETÖ Terör Örgütü ve uzantılarına karşı millet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sokaklara meydanlara inerek terör örgütünün eylemine dur dediğini belirten Vali Su, şöyle konuştu:

“Bu mücadelede 251 şehit verdik. Bizde bugün o şehitlerimizin anısına bir bisiklet yarışması gerçekleştiriyoruz. 6 kategorideki bu yarışmayla şehitlerimizin aziz hatırasını yad ediyoruz. Onları asla unutmayacağız, şehitlerimizi asla unutturmayacağız. Gazilerimizi unutmayacağız, onları asla unutturmayacağız. Bu vesileyle tarihten günümüze ve hususiyle de 15 Temmuz’da şehit olan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum, kahraman gazilerimizi minnetle şükranla yad ediyorum. Bizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde o gün tüm milletimizle beraber ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı bu mücadeleyi verdik. Bundan sonra her zaman milletimizle beraber ülkemizin vatanımızın gelişmesi kalkınması için gayret etmeye devam edeceğiz.”

Vali Su, konuşmanın ardından Küpeli Kapı’da kurulan başlangıç platformunda yarışmanın startını verdi.

Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Sur Kaymakamı Asım Solak, sporcular ve aileleri katıldı.

Yarışmada dereceye girenlere 15 Temmuz Cumartesi günü Kurşunlu Cami Meydanı’nda düzenlenecek 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde ödülleri takdim edilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d