Ajans News Haber

HÜDA-PAR’dan Kayseri ve Suriye’de yaşananlara ilişkin çağrı
51 Okundu
03 Temmuz 2024 - 12:32

HÜDA-PAR Milletvekili Faruk Dinç, “Kayseri’de yaşanan olayların ardından Suriye’nin muhtelif bölgelerinde Türkiye’ye ait tır ve araçlara da saldırı olmuştur. Bu iki olay da çirkindir, asla bu yaşanan olaylar kabul edilemez” dedi. Dinç, yaptığı çağrıda “Bu suçlular ve kışkırtıcılar her kim ise bir an önce hukukun önüne çıkarılmalı ve bunlar cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısıyla paylaşan HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç, Kayseri’de ve beraberinde diğer illerde yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dinç “Kayseri’de yaşanan olaylar, mültecilere yönelik körüklenen nefret söylemlerinin ne kadar büyük bir vahşete dönüştüğünü tekrardan gözler önüne sermiştir.

Suriye uyruklu bir şahsın 7 yaşındaki bir çocuğu taciz ettiği iddiasıyla başlayan olaylar, Suriyeli mültecilerin yaşadığı mahallelerde büyük bir yıkıma sebebiyet vermiştir. Kayseri’de yaşanan olayların ardından Suriye’nin muhtelif bölgelerinde Türkiye’ye ait tır ve araçlara da saldırı olmuştur.

Bu iki olay da çirkindir, asla bu yaşanan olaylar kabul edilemez. Kaldı ki 7 yaşındaki çocuğa yapılan taciz ise vicdan sahibi hiçbir insanın kabul etmeyeceği bir durumdur.

Bu iki hadisenin ardı ardına yaşanması da aslında bu konuda gizli emellerine ulaşmaya çalışan yapıların da bunların arkasında olduğuna işaret ediyor.

Kayseri’de yaşananlar yıllardır siyasi rant uğruna mültecilere yönelik nefreti körükleyen söylemlerin bir sonucudur” ifadeleriyle sözlerine devam eden Dinç, “Mültecilerin iş yerleri ve araçları ateşe verilmiş, evleri taşlanmış ve masum insanlar büyük bir korku yaşamıştır. Ne yazık ki kimi siyasiler ve medya organları tarafından sürekli olarak aşağılanan ve hedef gösterilen mülteciler bir kez daha provokatif bir eylemin, saldırının kurbanı olmuştur. Ekonomik kriz ve sosyolojik farklılıklar bahane edilerek mültecilere yönelik nefret söylemlerini meşrulaştırmaya çalışanlar, toplumun vicdanını ve adalet duygusunu zedelemektedirler. Aynı şekilde bu siyasi figürlerin ve medya organlarının sorumsuzca açıklamaları da zaten kırılgan olan toplumsal barışı da daha da zedelemektedir.

Bu suçlular ve kışkırtıcılar her kim ise bir an önce hukukun önüne çıkarılmalı ve bunlar cezalandırılmalıdır. Mültecilerin can ve mal güvenliği sağlamak hükümetin en önemli sorumluluklarından bir tanesidir. Bu konuda bu provokasyonu gerçekleştiren ve arkasında kimler varsa hukuk önüne çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. Bununla birlikte provokatif eylemleri yapanlar da bunlara karşı asla prim vermemeli ve sağduyulu hareket etmelidir, diye çağrıda bulunuyoruz” dedi.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.