Ajans News Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: HDP tabanı farklı bir tutum içine girebilir
66 Okundu
26 Mayıs 2023 - 12:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D-CNN Türk ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçime iki gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, “Biz bugüne kadar hep kendimizle yarıştık. Kendi rekorlarımızı daha da yükseltmenin çabası içinde olduk. Karşımızda da vizyon sahibi, yenilikçi, bizimle eser ve hizmette yarışacak bugüne kadar ne yazık ki bir muhalefet bulamadık. Ve Türkiye’nin, Türk demokrasisinin en büyük talihsizliği de zaten bu” dedi.

Erdoğan, “Rehavet gözlemliyor musunuz?” sorusunu, “Şimdi herhangi bir rehavet şu anda olmasa dahi benim bir siyasetçi olarak tedbirimi almam lazım, uyarmam lazım. Teşkilatımı bu noktada uyaracağım ki onlar da herhangi bir rehavete veya zafer sarhoşluğuna kapılmasın. Çünkü birinci turu 5 puan önde bitirdik. Ama bu 5 puan önde bitirişin bir rehavete, zafer sarhoşluğuna vesile olmaması lazım.” diyerek yanıtladı.

Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Kemal Kılıçdaroğlu’yla imzaladığı mutabakatın ardından HDP’nin desteğini sürdürmesine yönelik değerlendirmesi sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Yani HDP bu bütünleşmeden sonra eğer desteğini çekerse şaşmayın. Şimdi bütün bunlara rağmen tabii bizim de aldığımız feedbackler bu noktada farklı. Tepedekilerle taban aynı düşünüyor diye bir şey yok. Yani şimdi Sinan Oğan’ın 5,2’sine, Özdağ öyle diyor ya, ‘5,2, Sinan Oğan’ın gittiği yoldan gitmez’ diyor. Şimdi kendisi için aynı şeyi söylemiyor. Yani senin şu anda oy potansiyelin ne? (Zafer Partisi’nin aldığı oy oranı) O 2,2. senin gittiğin yola gidecek mi? O da öyle bir şey değil. Cepte keklik değil bunlar.”

“HDP açısından baktığınızda HDP yönetimi böyle dese de HDP tabanı farklı bir tutum içine girebilir mi diyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Girebilir diyorum, evet” cevabını verdi.

Yeşil Sol Partiden milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Önder’in “Bizim arkadaşlarımızın cezaevinde boşuna yatıyor oluşunun ya da siyasi bir hınç alma duygusuyla yatıyor oluşunun altını kendisi (Kemal Kılıçdaroğlu) çizdi. Dolayısıyla ağır bir sorumluluk aldı üzerine. Bunları yerine getirmek zorunda” ifadeleri aktarılan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bunların kendi arasındaki bu görüşmelerde bir yerde, Kılıçdaroğlu’na bunlar aba altından sopayı göstermişler demek ki. Kapalı kapılar arkasında kendilerine verdiği sözleri de bu arada hatırlatıyorlar. Terör örgütleriyle pazarlık yaparsan onlar da senin iradeni bu şekilde ipotek altına alırlar. Yapılan bu. Kılıçdaroğlu aslında ‘Selo’nun serbest kalmasını istiyorsanız bize oy vereceksiniz.’ derken açıktan da bunu söyledi zaten. Bu ne demektir; ‘Selo’yu çıkaralım istiyorsanız bize oy vereceksiniz’ Ya sen kimsin ki? Kalkıp da yargının verdiği kararın üstünde bir kararla suçluları serbest bırakma vaadinde bulunuyorsun. Bu ülke bir hukuk devleti değil mi? Adaletin gereği neyse ancak bu olur. Hukukun üstünlüğüne sen nasıl kalkıp da ket vurabiliyorsun? Biz bir anayasa devletiyiz ve bu anayasa devletinde bu ifade bir hukuk tanımazlığın aslında bir ifadesidir, yansımasıdır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d