Ajans News Haber

Babacan: AK Parti ve MHP muhalefete düşünce, parlamenter sistemi destekleyecek!

Babacan: AK Parti ve MHP muhalefete düşünce, parlamenter sistemi destekleyecek!
40 Okundu Okundu
24 Mart 2022 - 13:27

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Flash TV’de Orhan Uğuroğlu’nun sunduğu Serbest Bölge programında gündemi değerlendirdi.

AK Parti ve MHP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan seçim kanunu teklifini, ‘tuzak’ olarak nitelendiren Babacan “Seçim günü geldiğinde kimin az oy alacağını, kimin çok oy alacağını halk belirleyecek. Önce MHP arkasından da AK Parti, şu anda hazırlamış oldukları tuzağa kendileri düşecek. 2018 seçim sonucuna göre bilgisayarda bir simülasyon yapıp ‘Kural farklı olsaydı’ şu kadar fazla vekil çıkartacaktık, kuralı değiştirelim’ çabası beyhude” dedi.

Ali Babacan, AK Parti ve MHP’nin seçim kanunu teklifinde kendi tuzaklarına düşeceklerini belirterek, “Muhalefete düştükleri an parlamenter sistemi destekleyecekler” dedi.

“Kendileri Şubat 2021’de ‘yeni anayasa’ diyorlardı. Sayın Bahçeli ‘Yeni anayasayı yazmaya başladık’ diyordu. Topu topu iki partisiniz. Bitirin haydi, ortaya bir şey koyun. Biz sapasağlam parlamenter sistemi, altı partili mutabakatla ortaya koyduk. Muhalefete düştükleri an bunu destekleyecekler. Cumhurbaşkanı seçimi için yüzde 50+1 gerekiyor. Anayasayı değiştirmek için en az 360 milletvekili şart. İktidar partisi bile yanına ortak almadan seçim kazanamıyor. Mevcut sistem partileri iş birliğine zorluyor. Seçimi kazanacaksak, partiler arası iş birliğini ülkemizin geleceği için şart görüyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: