Ajans News Haber

Amedspor’a saldırı Meclis’e taşındı
141 Okundu
06 Mart 2023 - 12:08

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Bursaspor’la maçında saldırıya maruz kalan Amedspor ile ilgili önerge verdi.

Oyunculara ve taraftara karşı maçtan önceki gece başlayan saldırılar dün sahada da devam etti, sahada “Beyaz Toros”, “Yeşil” pankartları açıldı. 

Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

* Maç esnasında açılan pankartların stadyuma girişine izin verilmesi ile ilgili sadece 3 kişi hakkında mı soruşturma açılmıştır? Yaşanan olaylarda açıkça ihmali bulunan Bursa Valisi ve Bursa Emniyet Müdürü görevden alınacak mıdır?

* Amedspor’un konakladığı otelin önünde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasının gerekçesi nedir?

* Taraftar gruplarının sosyal medya hesaplarından günler önce bir gerginlik çıkacağı ortadayken emniyet teşkilatının önlem almamasının gerekçesi nedir?

* Amedspor üzerinden topluma mesaj verilmeye çalışıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa konu ile ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

* Yaşanan olaylar neticesinde yaralanan kişi sayısı kaçtır?

* Yaşanan olaylar neticesinde gözaltına alınan kişi sayısı kaçtır?

* Amedspor taraftarı olduğu iddia edilen bir taraftara Bursaspor atkısı ile zorla videoya çektirildiği görüntüler ile ilgili işlem yapılmış mıdır? Eğer işlem yapılmamışsa işlem yapmayan kolluk gücü hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

* Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde sahaya sapan ile taş atan izleyiciler görülmüştür. Bu kişi bu sapanı nasıl stadyuma sokmuştur? Bu kişinin sapanı stadyuma sokmasına nasıl izin verilmiştir? Bir şekilde içeriye giren bir seyirci sapanla taş atarken hiçbir güvenlik görevlisi bu kişiye neden müdahale etmemiştir? Görüntülerden bu kişiye ulaşılmış mıdır? Bu kişi hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? İşlem yapılmamışsa gerekçesi nedir?

* Neredeyse bütün tribünlerin olaya karıştığı görüntülerde sabitken sadece 7 kişinin gözaltına alınması bakanlığınızı tatmin etmiş midir? Diğer kişiler hakkında da işlem yapılması bakanlığınızın gündeminde midir?

Bianet

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.