Ajans News Haber

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Demir: Dün Gece Ne Oldu?
652 Okundu
29 Ekim 2021 - 13:46

Diyarbakır AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir sosyal medya hesabında bir makale yayınlandı.Makaleyi aynen olduğu şekilde paylaşıyoruz.

Dün Gece Ne Oldu?

Dün gece şöyle bir şey oldu: Diyarbekir şehrinin valisi, paşası, kaymakamları, daire başkanları, emniyet müdürleri, kurum amirleri ve yürekleri bir kuş gibi çırparak bu günlere hasret gençleri Amediyê kêfxweş e kürtçe şarkısı eşliğinde halaya durdu.

Yetmedi. Bu şehrin valisinin, vali yardımcılarının, paşasının, kaymakamlarının, daire başkanlarının olduğu masada birde Kürtçe konuşuldu.

Bazılarının “e ne olmuş?!” dediğini duyar gibiyim. Hakikaten de bazı şeyler o kadar normalleşti ki bazı anlamsız yasaklar ve ardından yaşanan ağır acılar hiç yaşanmamış gibi bir hâl aldı.

Oysa çok zor günlerden buralara geldiğimiz sürekli hatırlanmalı. Hatırlatılmalı. O yüzden “e ne olmuş?!” sorusu dumura uğramalı. “Nasıl ne olmuş kardeşim?!” diye de tokat gibi bir cevap bulmalı!

Ki akabinde yine aynı masada Kürtçe dil yapısı üzerine muhabbet edildi. Bazı Kürtçe kelimelerde anlamsal farklılıklar olduğu noktasında valisinden paşasına herkes bildiğini söyledi.

Bütün bunlar olurken elbette o anların hepsinde AK Parti İl Başkanı, İl Kadın Ve Gençlik Kolları Başkanları, İlçe Başkanları ve AK Parti Milletvekilleri de vardı.

Aynen öyleydi. Bütün bunlara şahid olan ben… Çocukluğu doksanlara yani Kürtçe konuştuğu için sokakta ve kurumlarda azarlananları, tokatlananları, güneş gözlüklü cellatlar eliyle kıyılananları duyan, gören ve bilen ben, bir an dönerek Sn. Vekili’miz Ebubekir Bal’a Kürtçe şunları söyledim:

Kî bigota rojekê were Walî û Paşa li ser maseyê bin, emê bi kurdî biaxivin.

Sn. Vekili’miz de bunun üzerine hemen, “Sn. Vali’m Maruf Başkan bakın ne söylüyor? diyerek benim ne söylediğimi açıklamaz mı?

-Bir gün gelecek de Vali’nin ve Paşa’nın olduğu bir sofrada Kürtçe konuşulacağını kim söyleyebilirdi.-

Bunun üzerine, TRT Kurdi’deki Pîvaz programından Sn. Vali’mizin yıllar öncesine dayanan Kürtçe anılarına varıncaya kadar kaçak çaylar eşliğinde sohbet oldukça koyulaştı.

İşte o an da saniyenin milyonda bir hızıyla ben… Çocukluğumu yani doksanları hatırlayan ben… Seksenleri de kitaplardan, büyüklerimizden ve filmlerden bilen, duyan, izleyen yine ben Sn. Vali’mize hitaben ben şunları söyledim:

Sn. Cumhurbaşkanı’mız bu ülkede bir inkılap gerçekleştirdi Sn. Vali’m. Ve ben bu inkılabın oluşturduğunu şu ortamı, şu muhabbeti muhakkak yazacağım.

Bu ve benzeri birçok inkılaba sahip çıkma ve Sn. Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durarak daha birçok inkılabı gerçekleştirme duasıyla…

Hayırlı Cumalar…

AK Parti Bağlar İlçe Başkanı

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.