Ajans News Haber

BioNTech kurucuları: Gerekirse 100 gün içinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirilebilir

BioNTech kurucuları: Gerekirse 100 gün içinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirilebilir
28 Okundu Okundu
12 Temmuz 2021 - 11:59

BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci Uğur Şahin, virüsün varyantlar ile daha dirençli hale geldiğini belirterek, gerekirse 100 gün içinde bir aşının elde edilmesini sağlayabileceklerini belirtti.

Türeci Şahin’e göre, aşıların suşlara karşı etkili olması   aşısını uyarlamak oldukça basit. Özlem Türeci durumu “Fikir, orijinal virüsün Spike proteininin genetik kodunu aşımızdaki varyantınkiyle değiştirmekten ibaret” sözleriyle açıkladı.

BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonunun da ağustos ayında klinik denemelere başlayacağını belirten Şahin, aşının böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine izin verebileceğini belirtti.

Şahin, “Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz” diye ekledi.

Türeci, şu an ise Delta varyantı gibi yeni suşların ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirtti.

Türeci konuya ilişkin Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği  dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı  üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir” dedi.

Kaynak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: