Ajans News Haber

3- 9 EYLÜL HALK SAĞLIĞI HAFTASI
93 Okundu
05 Eylül 2023 - 18:36

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.


Halk sağlığı uygulaması sağlıklı bireyin sağlıklı toplumu oluşturacağı anlayışından yola çıkarak, bireyin anne rahminden hayatının sonuna kadar olan tüm süreçte sağlıklı yaşam sürmesini ve hastalıklardan korunmasını amaçlar. Bireyi fiziksel, biyolojik ve sosyal çevresi ile bir bütün olarak görür, sağlık hizmetini kişiye hem sağlıklı iken hem hasta iken sunar. Sadece hastaneye ulaşanları değil tüm toplumu kapsar.


Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemi vurgulanmaktadır. Halk sağlığı açısından en önemli amaç, toplumun sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır.


Sağlık Bakanlığı tarafından 2023 yılı Halk Sağlığı Haftası ana teması “Sağlıkla Yaşayan Türkiye” olarak belirlenmiştir. Ana tema kapsamında her gün için ayrı ayrı olacak şekilde belirlenen tematik konu başlıkları çerçevesinde etkinlikler gerçekleştirilecektir.
03.09.2023, Sağlıklı Beslen, Egzersiz Yap, Sağlıklı Kiloda Kal
04.09.2023, Sana En Yakın Hekimin, Aile Hekimin
05.09.2023, Sağlıklı Hayat Merkezleri ile Sağlıklı Bir Yaşam, Sağlıklı Bir Gelecek
06.09.2023, Aşıyla Güvende Kal, Şüphede Kalma
07.09.2023, Hayata Sağlıklı Başlamak Her Bebeğin Hakkıdır
08.09.2023, Bağımlılığa Değil, Hayata Sarıl
09.09.2023, Ruh ve Beden sağlığı bir bütündür. Ruhunuza iyi bakın.

Bu etkinlikler kapsamında;
Kayapınar İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Park 75’te, Sur İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından da Hz. Süleyman Camii yerleşkesinde kurulacak “Sağlık Sokağı”nda vatandaşlarımızı bilgilendirici standlarımız olacak. Ayrıca Ceylan alışveriş merkezi ve forum alışveriş merkezinde de bilgilendirme standlarımızda vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz.


Mobil KETEM mamografi aracımız hafta boyunca Çermik Devlet Hastanesi bahçesinde konumlanarak vatandaşlarımıza yerinde hizmet sunacağız.
•UMKE sağlık çadırı hafta boyunca Park 75 sağlık sokağında konumlanacak. AFAD ile beraber doğal afetlerle ve sağlık hizmetleri ile ilgili etkinlikler düzenlenecek.

Unutulmamalıdır ki Halk sağlığını koruma adına toplumun her ferdinin üstüne düşen görev ve sorumlulukları vardır. Halk Sağlığı haftası dolayısıyla herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

                                          Dr. Mehmet Hakan PAMUKÇU                                                       .                                             Diyarbakır İl Sağlık Müdürü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d